Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Co wiesz o powstaniach śląskich?

Co wiesz o powstaniach śląskich? Data publikacji: 25 września 2019Gry i spacer edukacyjny, sonda uliczna, a także wystawy poświęcone powstaniom śląskim w latach 1919-1921. To tylko niektóre atrakcje happeningu historycznego „Bytom 1919-1922”, który odbędzie się w piątek, 27 września na bytomskim Rynku.

Happening odbędzie się w miejscach, które związane były z działalnością polskich organizacji, jak m.in. Polskim Komisariatem Plebiscytowym, który znajdował się w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” przy ul. Gliwickiej. W ramach happeningu zaplanowano grę edukacyjną "Gramy w Powstania" składającą się z 15 plansz dotyczących powstań śląskich, plebiscytu, zwyczajów i życia na Górnym Śląsku w tym okresie oraz edukacyjną grę miejską "Bytom w latach 1919-1922".

Imprezie będą towarzyszyć także dwie wystawy. Pierwsza wystawa przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich "Śląsk - droga do Niepodległej" ukazująca powstania śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski po ponad sześciu wiekach funkcjonowania pod czeską, a później niemiecką jurysdykcją. Z kolei wystawa przygotowana przez Muzeum Górnośląskie "Na rozdrożu... Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu", ukazuje życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.

Warto dodać, że oprócz gier edukacyjnych oraz wystaw poświęconych powstaniom śląskim, podczas happeningu odbędzie się także spacer edukacyjny po historycznych miejscach Bytomia z lat 1919-1922 i sonda uliczna „Co ty wiesz o wydarzeniach w Bytomiu z lat 1919-1922?”

Zapraszamy w piątek, 27 września o 11.00 na bytomski Rynek.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wydarzenie pod patronatem prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.
 
Happening.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Materiały organizatorów

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.