Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Co wiesz o powstaniach śląskich?

Co wiesz o powstaniach śląskich? Data publikacji: 25 września 2019Gry i spacer edukacyjny, sonda uliczna, a także wystawy poświęcone powstaniom śląskim w latach 1919-1921. To tylko niektóre atrakcje happeningu historycznego „Bytom 1919-1922”, który odbędzie się w piątek, 27 września na bytomskim Rynku.

Happening odbędzie się w miejscach, które związane były z działalnością polskich organizacji, jak m.in. Polskim Komisariatem Plebiscytowym, który znajdował się w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” przy ul. Gliwickiej. W ramach happeningu zaplanowano grę edukacyjną "Gramy w Powstania" składającą się z 15 plansz dotyczących powstań śląskich, plebiscytu, zwyczajów i życia na Górnym Śląsku w tym okresie oraz edukacyjną grę miejską "Bytom w latach 1919-1922".

Imprezie będą towarzyszyć także dwie wystawy. Pierwsza wystawa przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich "Śląsk - droga do Niepodległej" ukazująca powstania śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski po ponad sześciu wiekach funkcjonowania pod czeską, a później niemiecką jurysdykcją. Z kolei wystawa przygotowana przez Muzeum Górnośląskie "Na rozdrożu... Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu", ukazuje życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.

Warto dodać, że oprócz gier edukacyjnych oraz wystaw poświęconych powstaniom śląskim, podczas happeningu odbędzie się także spacer edukacyjny po historycznych miejscach Bytomia z lat 1919-1922 i sonda uliczna „Co ty wiesz o wydarzeniach w Bytomiu z lat 1919-1922?”

Zapraszamy w piątek, 27 września o 11.00 na bytomski Rynek.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wydarzenie pod patronatem prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.
 
Happening.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Materiały organizatorów

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.