Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Co bytomianie wiedzą o powstaniach śląskich?

Co bytomianie wiedzą o powstaniach śląskich? Data publikacji: 27 września 2019Dla historii naszego regionu i kraju wydarzenia, jakie rozgrywały się sto lat temu na Górnym Śląsku miały kluczowe znaczenie. To dzięki powstaniom śląskim część Śląska wróciła do odrodzonej po 123 latach niewoli Polski. O tym, co wiedzą o tych wydarzeniach bytomianie przekonaliśmy się w piątek, 27 września podczas happeningu na Rynku.

Piątkowy happening był okazją nie tylko do poznania historii powstań śląskich, ale również ukazaniem wpływu trzech powstań na życie codzienne mieszkańców naszego regionu. Aby przybliżyć te historyczne wydarzenia bytomianom zorganizowano gry i spacer edukacyjny po miejscach, które związane były z działalnością polskich organizacji. Jednym z takich miejsc przypominających o wydarzeniach sprzed stu lat była ulica Gliwicka. To tam znajdował się w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” Polski Komisariat Plebiscytowy na czele z Wojciechem Korfantym. Organizatorzy zapytali również bytomian w sondzie ulicznej co mieszkańcy wiedzą o powstaniach śląskich i osobach, które kierowały walką o powrót Górnego Śląska do macierzy.

Warto dodać, że imprezie towarzyszyły także dwie wystawy. Pierwsza przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich "Śląsk - droga do Niepodległej" ukazująca powstania śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski po ponad sześciu wiekach funkcjonowania pod czeską, a później niemiecką jurysdykcją. Z kolei wystawa przygotowana przez Muzeum Górnośląskie "Na rozdrożu... Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu", ukazuje życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.

Organizatorami wydarzenia były: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.