Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 czerwca 2019, Albert, Laura, Adolf

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Camino - Szlak św. Jakuba

Camino - Szlak św. Jakuba Data publikacji: 13 czerwca 2018Niewiele jeszcze osób wie, że przez Bytom przebiega Szlak św. Jakuba, prowadzący do Santiago de Compostela. To miejsce kultu przyciąga rocznie blisko 300 tysięcy pielgrzymów z całego świata. O fenomenie tego szlaku, jego historii, oznakowaniu i mocy przemiany Magdalena Goik opowie 14 czerwca o 16.00 w Biurze Promocji Bytomia.

Camino, droga św. Jakuba wiedzie do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według tradycji w katedrze znajduje się grób Apostoła. Najpopularniejsze trasy wiodą przez Francję, Hiszpanię oraz Portugalię. Jednak szlaki oznaczone muszlą i żółtą strzałką przebiegają w wielu miejscach Europy.

W Polsce mamy ponad 6000 Dróg św. Jakuba, z których część wiedzie przez Górny Śląsk np. Via Regia, czyli Królewska Droga. Prowadzi ona także przez Bytom, a dokładnie przez Suchą Górę i Segiet i dalej do Rept – mówi Magdalena Goik, bytomska pisarka i historyk, zafascynowana pielgrzymowaniem na szlakiem camino, która przebyła już drogę do Santiago i wędrówka ta istotnie wpłynęła na jej życie. Dziś do Katedry pielgrzymuje tysiące pątników z różnych stron świata, którzy nie tylko reprezentują różne narodowości, ale także rozmaite wyznania i światopoglądy. Camino to droga dla każdego … każdego, kto się odważy przestąpić próg własnego domu i wyruszyć – dodaje.

Ci, którzy chcieliby przejść wraz z Magdą Goik odcinek na Szlaku św. Jakuba, będą mieli okazję zrobić to już 14 lipca (sobota) w ramach akcji „Poznaj Bytom z przewodnikiem”. Wędrówka oznakowaną trasą, licząca ok. 5 kilometrów, rozpocznie się w Bytomiu-Suchej Górze, zakończy się w Tarnowskich Górach. Każdy uczestnik otrzyma paszport pielgrzyma z miejscem na pieczątki zbierane w określonych punktach na trasie wędrówki.

Na Górnym Śląsku odcinkiem szlaku opiekuje się Górnośląski Klub Przyjaciół Camino. Członkowie Klubu dbają o właściwe oznakowanie szlaku, organizują przejścia Drogą św. Jakuba, spotykają się, aby opowiadać o swoich przeżyciach na camino i promować idee pielgrzymowania (więcej informacji na www.caminosilesia.pl).

Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.