Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 marca 2019, Boguslaw, Katarzyna, Oktawian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomskie Centrum Przedsiębiorczości otwarte

Bytomskie Centrum Przedsiębiorczości otwarte Data publikacji: 31 października 2018Jest nowe miejsce dla bytomskich przedsiębiorców, albo dla osób, które dopiero myślą o założeniu własnego biznesu. Przy Rynku 19 otwarto Bytomskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, gdzie właściciele firm uzyskają pomoc z zakresu dotacji unijnych. Centrum prowadzone jest przez pracowników Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji (BARI).

Bytomianie są unijnymi dotacjami zainteresowani
- mówi Dariusz Stankiewicz, wiceprezes BARI. Realizujemy wiele projektów, których uczestnicy już założyli działalność gospodarczą albo są na etapie zakładania. Przy Rynku 19 stworzyliśmy im przestrzeń, gdzie mogą porozmawiać z doradcą, wypełnić dokumenty.

Kilka tygodni temu agencja zdobyła 16 mln zł dofinansowania na projekt kierowany do osób, które prowadzą firmę i chciałyby podnieść kompetencje swoich pracowników („Usługi rozwojowe dla bytomskich przedsiębiorców. Bytomski Podmiotowy system finansowania”). Aż 440 małych i średnich przedsiębiorstw będzie mogło starać się o wsparcie doradczo-szkoleniowe o wartości: do 5 tys. zł na pracownika, albo do 100 tys. zł na firmę. Szkolenia będzie można wybrać z ogólnopolskiej bazy usług rozwojowych (BUR). Ważne - przedsiębiorca musi zadeklarować kilkunastoprocentowy wkład własny.
 
Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji realizuje wiele projektów finansowanych z Unii Europejskiej. Trwa m.in. nabór uczestników projektu "Moja firma - mój sukces". Tu również, po przejściu szkoleń i stworzeniu biznesplanu, można otrzymać 25,5 tys. dotacji oraz 1300 zł na wsparcie pomostowe. Myślimy też o osobach pracujących - zapewnia Dariusz Stankiewicz. Przygotowaliśmy dla nich szkolenia, które cieszą się największym zainteresowaniem, czyli kursy językowe. Można też podszkolić się z obsługi programów komputerowych.

Działalność Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji przełożyła się na konkretne efekty. Na rynku działa już 30 firm, beneficjentów projektu "Moja firma, mój sukces", 19 osób przeszkolonych w ramach projektu "Droga do aktywności zawodowej" znalazło zatrudnienie w bytomskich przedsiębiorstwach. Kolejnych 120 osób przejdzie szkolenia, po których będzie mogło założyć własną działalność gospodarczą.

Na podnoszenie kwalifikacji bytomian i walkę z bezrobociem BARI przeznaczy ponad 38 mln zł.
 
 

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.