Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy. Ma na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnienie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Bytomskie akcenty na festiwalu w Chile

Bytomskie akcenty na festiwalu w Chile Data publikacji: 11 września 2020Aleksandra Herisz zakwalifikowała się do Pre-Bienal World Textile Art w Chile - międzynarodowego projektu dla artystów zajmujących się tkaniną artystyczną. Bytomianka znalazła się w gronie 43 twórców z całego świata.

Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”.

Podczas Pre-Bienal World Textile Art w Chile prezentowany jest proces twórczy artystów, dla których podstawowym medium jest sztuka włókna. Artystka z Bytomia zaprezentowała  pracę pt. „Rozmowy z mamą”.

Podczas domowych porządków znalazłam szufladę pełną szydełkowych serwetek wykonanych przez moją mamę. I tak zrodził się pomysł, by stworzyć na ich podstawie własną wersję. Praca nad batikową adaptacją tego małego dzieła sztuki była dla mnie symbolicznym spotkaniem z mamą. Przeglądanie wszystkich szczegółów w każdej serwetce, badanie jej wzoru, układu ... to było jak rozmowa z mamą - mówi Aleksandra Herisz.

Pre-Bienale potrwa do 13 września, a Bienale w Chile zaplanowano na przyszły rok.

Zobacz jak powstawało dzieło Aleksandry Herisz:


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: materiały prywatne A. Herisz

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.