Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
01 grudnia 2020, Natalia, Blanka, Eligiusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent Bytomia zaproponował właścicielowi EC Szombierki jej odkupienie

W setną rocznicę uruchomienia Elektrociepłowni Szombierki, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zaproponował właścicielowi zabytku – spółce Rezonator SA – odkupienie Elektrociepłowni Szombierki po cenie, za jaką właściciel nabył ją w 2016 roku. Powodem jest postępująca degradacja zabytku.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Bytomianie zwiedzą podziemny tunel

Bytomianie zwiedzą podziemny tunel Data publikacji: 20 kwietnia 2016Mroczne i zagadkowe podziemia to miejsca, które bytomianie mogą oglądać dzięki realizowanemu przez Biuro Promocji Bytomia wraz z Maciejem Bartkowem projektowi „Tajemniczy Bytom”. W sobotę, 30 kwietnia o 10.00 miłośnicy tajemnic naszego miasta będą mogli zwiedzić podziemny tunel łączący IV LO z komisariatem Policji przy ul. Rostka.

W maju 2015 roku, na pierwsze zwiedzanie obiektu przybyło ponad trzysta osób. Była to jedna z tych wycieczek, które rozpalają wyobraźnię nie tylko pasjonatów bytomskiej historii. W bardzo dobrze zachowanych podziemnych pomieszczeniach można do dzisiaj zobaczyć oryginalne drzwi oraz oznaczenia, a nawet prowizoryczną, zachowaną latrynę z dawnych lat. Z powodu olbrzymiego zainteresowania podziemiami, także i w tym roku zdecydowano się na zorganizowanie wycieczki w to pasjonujące miejsce.  Po tunelu oprowadzą nas Maciej Bartków i Waldemar Gawron, którzy w trakcie wycieczki opowiedzą również o zabawnych chwilach, jakie wydarzyły się przy tworzeniu przez nich filmu pt. „Tunel”. 

Zapisy na wycieczkę, które potrwają do 27 kwietnia, prowadzi Biuro Promocji Bytomia /Rynek 7/ pod numerem tel. 386 36 69. Wstęp wolny. Prosimy uczestników wycieczki o zabranie latarek.

„Tajemniczy Bytom” to projekt realizowany wspólnie przez Biuro Promocji Bytomia i bytomskiego pasjonata historii Macieja Bartkowa. Jego celem jest nie tylko zaznajomienie mieszkańców naszego miasta z tajemniczą historią Bytomia, ale przede wszystkim odkrywanie niezwykłych miejsc, takich jak: schrony przeciwlotnicze pod Placem Akademickim, podziemia bytomskiej pływalni krytej oraz podziemny tunel usytuowany pomiędzy dwoma charakterystycznymi budynkami – willą Rittera i willą Danielsena przy ul. Wrocławskiej.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.