Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 marca 2019, Gabriel, Marek, Gabor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z remontem skrzyżowania

Uwaga kierowcy! 11 marca wprowadzona została kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z remontem skrzyżowania ulic: Katowickiej, Chorzowskiej, Miarki, Siemianowickiej i Witczaka

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytomianie dołączyli do Orszaku Trzech Króli

Bytomianie dołączyli do Orszaku Trzech Króli Data publikacji: 6 stycznia 2019Po raz kolejny ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli, który w Bytomiu cieszy się coraz większą popularnością. Trzy grupy z trzech różnych miejsc wyruszyły, aby spotkać się na Rynku i tam wspólnie wziąć udział w jasełkach i kolędowaniu.

Orszak tworzyły trzy grupy symbolizujące trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Każdej z nich przypisany był jeden kolor. Tej, która wyruszyła z ul. Dworcowej – żółty, grupie startującej z ul. Krakowskiej – czerwony, a grupie startującej z placu Akademickiego – niebieski. Wszystkie grupy po kilkunastominutowym marszu spotkały się na bytomskim Rynku, gdzie śpiewano kolędy i pastorałki. Do wspólnego kolędowania zachęcał bytomian zespół „Cantate Domino”, działający od dziesięciu lat przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu – Szombierkach, a także zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, który podziękował wszystkim mieszkańcom za udział w tej pięknej ceremonii oraz złożył noworoczne życzenia.

Przypomnijmy, że od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W wielu polskich miastach organizowane są w tym dniu Orszaki Trzech Króli. W 2009 roku przeszedł on ulicami Warszawy, by w kolejnych latach dołączyły do stolicy kolejne polskie i zagraniczne miasta. W 2012 roku było ich 24, w 2013 roku – 96, w 2014 roku – 187, w 2015 roku już 330, zaś w kolejnych dwóch latach ponad 400 miejscowości. W tym roku Orszaki Trzech Króli odbyły się w ponad 700 miejscowościach w Polsce i poza granicami naszego kraju. Warto podkreślić, że Orszaki Trzech Króli odbywają się już nie tylko w Polsce, ale również na trzech kontynentach  w szesnastu krajach, między innymi w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie, Stanach Zjednoczonych i Ekwadorze.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.