Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
05 czerwca 2020, Kira, Bonifacy, Waleria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

odNOWA kościoła św. Jacka

Kościół pw. św. Jacka to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zabytków w Rozbarku i naszym mieście. Dzięki dwóm projektom unijnym, w wybudowanym na początku XX wieku kościele prowadzone są prace konserwatorskie, restauratorskie oraz remontowe, dzięki którym zabytkowy obiekt za prawie 30 mln zł zostanie odnowiony.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Bytomianie będą świętować Dzień Niepodległości

Bytomianie będą świętować Dzień Niepodległości Data publikacji: 8 listopada 2019To był dzień, na który czekali wszyscy Polacy. 11 listopada 1918 roku w Compiegne podpisano rozejm, kończący I wojnę światową, zaś w tym samym dniu Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Polska po 123 latach niewoli odzyskiwała niepodległość.

Wydarzenia, jakie rozegrały się 101 lat temu miały wpływ na polityczną mapę prawie w całej Europie. W wyniku I wojny światowej rozpadły się Austro-Węgry i carska Rosja, zaś w Niemczech wybuchła rewolucja, a podpisany 11 listopada 1918 roku rozejm w Compiegne oznaczał nie tylko formalny koniec działań wojennych, ale także klęskę Państw Centralnych, a głównie Niemiec. Warto podkreślić, że w tym samym dniu 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, zaś 14 listopada 1918 roku Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość, w obronie której przyszło jednak walczyć naszemu narodowi w kolejnych latach. Powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, powstania śląskie, walki z Ukraińcami o Lwów, spór polsko - czeski i polsko - litewski. To wydarzenia, jakie wpłynęły na ostateczne ustalenie granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości. W przytoczonej ustawie czytamy między innymi:
 
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu rozpoczną się 10 listopada. W tym dniu o 16.15 uroczystości miejskie rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego. Na godzinę 17.00 zaplanowano mszę świętą za Ojczyznę w kościele Świętej Trójcy (ul. Kwietniewskiego/Piekarska), po której /godz. 18.15/ pod pomnikiem Wolności odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy. W dniu 11 listopada o 12.00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert Zespołu Kresowego „Paka Rycha”, który rozpocznie się od wspólnego odśpiewania hymnu polskiego, po czym zaprezentowane zostaną pieśni patriotyczne, ułańskie, legionowe, a także nawiązujące do powstań śląskich, powstania wielkopolskiego, a także II wojny światowej. Cena wejściówek – 1 zł do nabycia w kasie Bytomskiego Centrum Kultury.

Z kolei o 11.11 w Parku Kachla odbędzie się VI Bieg Niepodległości na dystansie 5 km. Start i meta będą się znajdować przy muszli koncertowej. Organizatorem wydarzenia będzie Stowarzyszenie Miechowicka Grupa Biegowa, BTM Runners oraz Stowarzyszenie MYbytomianie.  

Więcej na www.mgb.bytom.pl

26 listopada zapraszamy do Teatru Rozbark na VII Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej pod patronatem prezydenta Bytomia organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 45 w Bytomiu oraz Młodzieży Domu Kultury nr 2 w Bytomiu. Wstęp wolny. Początek o godz. 10.00.
11 listopada.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.