Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
01 grudnia 2020, Natalia, Blanka, Eligiusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada w całym kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Jego wyniki są źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Udział w spisie jest obowiązkowy.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Bytom wyróżniony w konkursie Miasto z klimatem

Bytom wyróżniony w konkursie Miasto z klimatem Data publikacji: 13 listopada 2020Bytom zdobył wyróżnienie w konkursie Miasto z klimatem, zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nasze miasto otrzymało wyróżnienie w kategorii tereny zielone.
 
Badanie było prowadzone w dwóch kategoriach: miast do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. W każdej z nich przyznano 5 nagród, za postępy w dziedzinach: gospodarki odpadami, jakości powietrza, gospodarki wodno-ściekowej i zrównoważonej mobilności oraz terenów zielonych, za które doceniono nasze miasto. Oprócz Bytomia wyróżnienie otrzymały: Częstochowa, Poznań, Gdańsk, Ćmielów, Śmigiel, Bełchatów, Mogielnica oraz Chrzanów. Weryfikacja poszczególnych miast została dokonana na podstawie ogólnodostępnych danych m.in. Głównego Urzędu Statystycznego oraz informacji przekazanych przez miasta uczestniczące w konkursie.

 
W konkursie wzięło udział aż 270 polskich miast, dlatego tym bardziej satysfakcjonuje nas to wyróżnienie. Od początku zdecydowanie dążymy do poprawy klimatu w Bytomiu, walcząc z niską emisją czy inwestując w tereny zielone, przyjazne mieszkańcom – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
 
Nie każdy wie, że tereny zielone zajmują w Bytomiu ponad 24% jego powierzchni, a nasze miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce śląskich miast z najwyższym odsetkiem terenów zielonych zieleni. Bytomianie mogą odpoczywać w dwunastu parkach położonych w różnych częściach miasta. Na uwagę zasługuje fakt, że trzy z nich (Park Miejski im. Franciszka Kachla, Fazaniec w Szombierkach oraz Park Ludowy w Miechowicach) są zabytkowe. Obok parków, Bytom może pochwalić się Miechowicką Ostoją Leśną, Rezerwatem Przyrody Segiet, Żabimi Dołami oraz Suchogórskim Labiryntem Skalnym.

Trzeba pamiętać, że różnorodność przyrodnicza Bytomia jest zaskakująca, bo przecież większość tych zielonych miejsc, w których dziś odpoczywamy, naznaczona jest piętnem przemysłu ciężkiego. Tym bardziej wymaga ona naszej aktywności i zaangażowania w projekty, które uchronią ją przed degradacją
– mówi prezydent.

Ze względu na epidemię ceremonia wręczenia statuetek odbyła się w za pośrednictwem platformy internetowej. Wydarzenie połączono z Konferencją online EkoSfera, w ramach której zorganizowano cykl debat dotyczących ochrony środowiska i zmian klimatu.

Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. G. Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.