Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 lipca 2020, Henryk, Wlodzimierz, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Bytom uruchomił pomoc dla przedsiębiorców

Bytom uruchomił pomoc dla przedsiębiorców Data publikacji: 26 marca 2020Powołaliśmy 26 marca zespół roboczy ds. pomocy bytomskim przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. W jego skład weszli przedstawiciele miasta i jednostek organizacyjnych, którzy będą weryfikować wpływające wnioski – dodaje prezydent Wołosz.

W skład powołanego 26 marca zespołu roboczego weszli przedstawiciele: Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora /Referatu Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy/, którzy koordynują prace zespołu, a także Referatu Działalności Gospodarczej, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz Bytomskich Mieszkań.

Powołany zespół będzie weryfikował wpływające do miasta /za pośrednictwem poczty polskiej, skrzynek podawczych oraz elektronicznie – ePUAP/ wnioski - tylko pisemne - od bytomskich przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z pandemią koronawirusa. Warto podkreślić, że pomoc udzielona przez miasto będzie dotyczyła tylko okresu od 1 marca 2020 roku, a wnioski przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii koronawirusa utracili znaczną część przychodów będą rozpatrywane indywidualnie.

Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władze miasta przygotowały dla bytomskich przedsiębiorców kilka propozycji, które mają im pomóc w trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się w związku z pandemią koronawirus. Przedstawione działania są uzupełnieniem pomocy, jaką kieruje do firm państwo.

Zaproponowaliśmy przedsiębiorcom bonifikaty w płatności czynszu za lokale użytkowe do wysokości 90% lub umorzenie czy odroczenie czynszu za lokal użytkowy, w przypadku gdy nie mogą oni prowadzić działalności ze względu na stan zagrożenia epidemicznego. Warto podkreślić, że w przypadku umorzenia wygeneruje to jednak dla części przedsiębiorców dodatkowe obciążenia finansowe, bowiem może stanowić to zdaniem Urzędu Skarbowego dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym – mówi prezydent Mariusz Wołosz. Podobne zasady dotyczyć będą opłaty za zajęcie pasa drogowego i miejskich terenów przez restauracje czy puby – dodaje prezydent Wołosz.

Przepisy podatkowe pozwalają ponadto na odroczenie terminów płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, transportowy, rolny, leśny) i w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem dotyczącym obecnego okresu, za który jest należny, będzie możliwe przesunięcie terminów płatności. W indywidualnych przypadkach, z uwagi na straty finansowe podatników związane z pandemią, możliwe będzie także ubieganie się o umorzenie ww. podatków.

Warto dodać, że wymienione wyżej formy wsparcia dla przedsiębiorców będą uzupełnienie o inne działania wraz z rozwojem sytuacji w naszym kraju i regionie.

Wszystkie informacje oraz kontakty, a także sposób przekazywania pisemnych wniosków:

1. ULGI W PODATKACH - WIĘCEJ TUTAJ

- pobierz formularz dot. udzielania ulg w opłacania podatków


- pobierz formularz dot. pomocy de minimis

- pobierz formularz dot. pomocy innej niż de minimis

2. ULGI W CZYNSZACH - WIĘCEJ TUTAJ


3. ULGI ZA ZAJĘCIE PASA DROGOWEGO i DZIERŻAWY - WIĘCEJ TUTAJ

Informacje dotyczące pomocy dla przedsiębiorców udzielają pracownicy Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora pod numerem telefonu 32 786 82 21 oraz 32 283 62 27.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.