Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 stycznia 2020, Tatiana, Pawel, Milosz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Bytom śladami wojny

Bytom śladami wojny Data publikacji: 10 sierpnia 2019Kolejna wycieczka w ramach cyklu „Poznaj Bytom z przewodnikiem” wyruszyła dziś odkrywać nasze miasto. Podczas spaceru podróżnicy mogli zapoznać się z historią naszego miasta z lat 30. i 40. zeszłego wieku.

Często przechodzimy ulicami miasta, odwiedzamy znajdujące się tu budynki i nie zdajemy sobie sprawy, że jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, w tym miejscu miała swoją siedzibę np. zbrodnicza formacja SS, albo, że mieszkał tu bohater, dzięki któremu zachodni alianci dowiedzieli się o bazie na wyspie Uznam, gdzie niemieccy naukowcy prowadzili badania nad tajną bronią – pociskami V1 i V2, które mogły zmienić oblicze wojny. Te wszystkie ciekawostki, z czasów nazistowskich rządów w Bytomiu przybliżył dziś Dariusz Pietrucha, prezes stowarzyszenia ProFortalicium.

Dzisiejsza wyprawa rozpoczęła się prezentacją w Biurze Promocji Bytomia podczas której przewodnik opowiedział o wydarzeniach i ważnych miejscach z okresu III Rzeszy w Bytomiu, a także przypomniał o tragicznej historii mieszkańców miasta, którzy znaleźli się pod rządami najpierw nazistów, a potem komunistów. Następnie grupa wyruszyła na przechadzkę po mieście. Trasą z Rynku przez m.in. pl. Sikorskiego, ul Moniuszki, Jagiellońską (gdzie miejscy podróżnicy odwiedzili budynek Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, a kiedyś siedzibę m.in. NSDAP w Bytomiu), pl. Wolskiego, Dworcową, pl. Kościuszki, Gliwicką, Podgórną i Korfantego doszła na plac Akademicki gdzie specjalnie dla niej udostępniono dwa, wyremontowane schrony (szczeliny przeciwlotnicze), w których przygotowane są wystawy poświęcone gen. Sosabowskiemu i Augustynowi oraz Romanowi Trägerom.

To nie koniec wycieczek zaplanowanych w te wakacje przez Biuro Promocji Bytomia. W kolejne soboty sierpnia też czekają nas wyprawy pod okiem bytomskich przewodników. Wstęp na nie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. W tym roku zapisy prowadzone są wyłącznie drogą telefoniczną (nr tel. 32 386 36 69), lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7 (pon. – pt. w godz. 7:30 – 16:00). W przypadku wycieczek, które zakładają przejazd środkami lokomocji, koszt biletów pokrywają uczestnicy wycieczki.

Szczegółowy harmonogram kolejnych wypraw poniżej.

17 sierpnia. Park Fazaniec i dolina Bytomki
Start: 9.00 ul. księdza Pawła Krawczyka przy pamiątkowej tablicy (pomiędzy Parafią pw. Świętej Rodziny oraz Zespołem Szkół nr 3 w Bytomiu ul. Konstytucji 20). Przyrodnicze walory starego, zabytkowego parku Fazaniec w Bytomiu-Szombierkach, który w ostatnich latach podlegał kompleksowej rewitalizacji, przybliżone zostaną przez pasjonata lokalnej przyrody, który o bytomskich parkach wie wszystko. Trasa tego spaceru obejmuje wędrówkę przez zielone okolice na granicy Bytomia i Rudy Śląskiej, kolonii Zgorzelec, aż do parku Mickiewicza. Przygotujcie się na moc zielonych wrażeń! Prowadzenie: Łukasz Fuglewicz, pracownik MZZiGK, edukator ekologiczny. Zapisy: 12 sierpnia

24 sierpnia, Z dziejów powstań śląskich
Start: 10.00
100-lecie powstań śląskich to dobra okazja do tego, żeby poznać bliżej rolę i znaczenie Bytomia w przebiegu tych historycznych wydarzeń na Górnym Śląsku, a także zajrzeć w miejsca na mapie naszego miasta, które są z nimi nierozerwalnie związane. Na trasie m.in. wejście na teren budynku Poczty przy ul. Piekarskiej, pamiątkowa tablica upamiętniająca Hotel Lomnitz oraz powstający właśnie historyczny mural w podcieniach bramy przy ul. Gliwickiej 8, czy groby powstańców. Prowadzenie: Tomasz Śmiałek, historyk i certyfikowany przewodnik Zapisy: 19 sierpnia

31 sierpnia, Miechowice – szlakiem dziedzictwa von Thiele-Wincklerów
Start: 9.15 - na przystanku autobusowym przy UM w Bytomiu, ul. Wrocławska
To opowieść o początkach przemysłu na terenie Bytomia. Czy nazwiska takie jak Franciszek Aresin, Ignacy Domes, Maria Aresin - piękna „Róża Śląska”, czy Franz von Winckler brzmią dla Was znajomo? Ta malownicza wycieczka wciągnie Was w ich świat i opowie o tym, jak romantyczne historie przeplatały się w ich życiu z dynamiczną działalnością biznesową i społeczną. W programie m.in. zwiedzanie wnętrza Ostoi Pokoju, Domku Matki Ewy oraz kościoła p.w. św. Krzyża. Prowadzenie: Małgorzata Janota, bytomski oddział PTTK. Zapisy: 26 sierpnia

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.