Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 lipca 2020, Jan, Wera, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowy tramwaj na historycznej linii

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny „niskopodłogowiec”.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonał koronawirusa

Niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu. W tym czasie koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

W lipcu rusza remont ul. Zabrzańskiej

Remont jednej z głównych arterii miasta – ul. Zabrzańskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki rozpocznie się w lipcu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji. Za ponad 275 tys. zł wykona ją PPHU „DALPOL” z Bytomia.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020

Ponad 4,7 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Od 8 czerwca drzwi Urzędu Miejskiego w Bytomiu znów otwarte dla klientów

Od poniedziałku, 8 czerwca klienci Urzędu Miejskiego w Bytomiu będą mogli załatwić swoje sprawy bezpośrednio w budynkach przy ul. Parkowej 2 i Smolenia 35. Klienci będą przyjmowani w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.30 oraz od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

Bytom przygotowany do zimy

Bytom przygotowany do zimy Data publikacji: 2 grudnia 2019Synoptycy zapowiadają, że w kolejnych dniach za oknem może się zrobić biało. Na taki scenariusz są gotowi bytomscy drogowcy, którzy, by nie dać się zaskoczyć pogodowym zawirowaniom już uruchomili Akcję Zima.

W ramach akcji do końca kwietnia pracownicy Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej  będą całodobowo kontrolować stan ulic i chodników. Do zwalczania skutków zimy na bytomskie drogi wyjedzie 33 pługosolarki lub pługopiaskarki oraz 17 pługów do zwalczania śliskości na chodnikach w pasie drogowym.
 
Z kolei poza pasem część prac będzie wykonywana ręcznie przez pracowników. Wykonawcy, który będą w naszym mieście walczyć ze skutkami zimy, zaopatrzeni są także w  niezbędne środki chemiczne i uszorstniające. MZZiGK na potrzeby własne zabezpieczył ok. 20 ton soli oraz 100 ton piasku. Zimowym utrzymaniem pasa drogowego zajmować się będą: Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek, Zakład Usług Drogowych i Komunalnych Marian Kaliściak oraz  Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej ALBA Sp. z o.o.


Zimowe patrole na ulicach miasta

Bytomskie ulice będą kontrolować co 4 godziny dwa patrole. W okresie zimowym służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg będą nadzorować prace w pasie drogowym, a także w rejonach poza pasem. Ponadto pracownicy będą odpowiedzialni za monitorowanie prognoz pogody, tak aby w przypadku opadów śniegu i móc sprawnie prowadzić akcje odśnieżania.
 
Porównując „starą” umowę na oczyszczanie miasta z nową, tu również zauważalne są istotne różnice. Jeszcze tej zimy wykonawca otrzymywał cenę ryczałtową za jeden dzień usług w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Obecnie miasto koncentruje się na działaniach czynnych, czyli dobowym utrzymaniu, przejeździe interwencyjnym lub przejeździe alarmowym na jezdniach.

W przypadku ogłoszenia dwóch pierwszych wykonawca będzie miał obowiązek zabezpieczyć także chodniki. Jak wynika z zapisów umowy, wykonawca zobowiązany jest do utrzymania bytomskich ulic w standardzie „czarne mokre”.

Koksownik ogrzeje i nie nadymi

Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej jak co roku zabezpieczył czternaście  pieców zewnętrznych typu ,,koksiak". Ze względu na skargi mieszkańców w latach ubiegłych na używanie powodującego zanieczyszczenie powietrza koksu, w tym roku koksiaki opalane będą drewnem.

Gdzie zgłosić problemy z odśnieżaniem?

Problemy związane z zimowym utrzymaniem miasta, można zgłaszać całodobowo pod numerami telefonów: 32 388 76 15, 800 204 474 lub mailowo na adres: pczk@um.bytom.pl. Dyżurni Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą odbierać wszystkie sygnały dotyczące zimowego utrzymania ulic i chodników, które należą do gminy.

Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.