Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
08 grudnia 2019, Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dzięki oszczędnościom zwiększamy zakres przebudowy czterech dróg

Zakres przewidzianych prac w ramach przebudowy ulic Mochnackiego, Małachowskiego, Reptowskiej i Musialika zostanie zwiększony. Łącznie dodatkowe prace będą kosztować ponad 760 tysięcy zł. To efekt oszczędności związanych z realizowanymi inwestycjami drogowymi przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu.

Świąteczne dekoracje i iluminacje już rozbłysły

Dekoracje i iluminacje, które przypominają nam o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, mieszkańcy Bytomia już mogą podziwiać. Na Rynku pojawiła się choinka, a świetlne dekoracje widoczne są na głównych ulicach naszego miasta, jak: Strzelców Bytomskich, Wrocławskiej, Świętochłowickiej czy Chorzowskiej.

Prezydent Mariusz Wołosz zaprasza mieszkańców na spotkania

Znane są terminy kolejnych spotkań prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami Bytomia. W najbliższym czasie o problemach swoich dzielnic będą mogli porozmawiać mieszkańcy: Osiedla Ziętka, Śródmieścia, Stolarzowic, Karbia i Rozbarku.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom przygotowany do zimy

Bytom przygotowany do zimy Data publikacji: 2 grudnia 2019Synoptycy zapowiadają, że w kolejnych dniach za oknem może się zrobić biało. Na taki scenariusz są gotowi bytomscy drogowcy, którzy, by nie dać się zaskoczyć pogodowym zawirowaniom już uruchomili Akcję Zima.

W ramach akcji do końca kwietnia pracownicy Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej  będą całodobowo kontrolować stan ulic i chodników. Do zwalczania skutków zimy na bytomskie drogi wyjedzie 33 pługosolarki lub pługopiaskarki oraz 17 pługów do zwalczania śliskości na chodnikach w pasie drogowym.
 
Z kolei poza pasem część prac będzie wykonywana ręcznie przez pracowników. Wykonawcy, który będą w naszym mieście walczyć ze skutkami zimy, zaopatrzeni są także w  niezbędne środki chemiczne i uszorstniające. MZZiGK na potrzeby własne zabezpieczył ok. 20 ton soli oraz 100 ton piasku. Zimowym utrzymaniem pasa drogowego zajmować się będą: Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek, Zakład Usług Drogowych i Komunalnych Marian Kaliściak oraz  Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej ALBA Sp. z o.o.


Zimowe patrole na ulicach miasta

Bytomskie ulice będą kontrolować co 4 godziny dwa patrole. W okresie zimowym służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg będą nadzorować prace w pasie drogowym, a także w rejonach poza pasem. Ponadto pracownicy będą odpowiedzialni za monitorowanie prognoz pogody, tak aby w przypadku opadów śniegu i móc sprawnie prowadzić akcje odśnieżania.
 
Porównując „starą” umowę na oczyszczanie miasta z nową, tu również zauważalne są istotne różnice. Jeszcze tej zimy wykonawca otrzymywał cenę ryczałtową za jeden dzień usług w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Obecnie miasto koncentruje się na działaniach czynnych, czyli dobowym utrzymaniu, przejeździe interwencyjnym lub przejeździe alarmowym na jezdniach.

W przypadku ogłoszenia dwóch pierwszych wykonawca będzie miał obowiązek zabezpieczyć także chodniki. Jak wynika z zapisów umowy, wykonawca zobowiązany jest do utrzymania bytomskich ulic w standardzie „czarne mokre”.

Koksownik ogrzeje i nie nadymi

Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej jak co roku zabezpieczył czternaście  pieców zewnętrznych typu ,,koksiak". Ze względu na skargi mieszkańców w latach ubiegłych na używanie powodującego zanieczyszczenie powietrza koksu, w tym roku koksiaki opalane będą drewnem.

Gdzie zgłosić problemy z odśnieżaniem?

Problemy związane z zimowym utrzymaniem miasta, można zgłaszać całodobowo pod numerami telefonów: 32 388 76 15, 800 204 474 lub mailowo na adres: pczk@um.bytom.pl. Dyżurni Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą odbierać wszystkie sygnały dotyczące zimowego utrzymania ulic i chodników, które należą do gminy.

Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.