Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 sierpinia 2020, Klara, Lech, Julian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga mieszkańcy! 14 sierpnia Urząd Miejski oraz USC będą nieczynne

W związku z zarządzeniem prezydenta Bytomia o ustanowieniu dnia wolnego za święta przypadające w sobotę dla pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu, informujemy, że w piątek, 14 sierpnia Urząd Miejski oraz Urząd Stanu Cywilnego w Bytomiu będą nieczynne.

Poznaliśmy koncepcję Zielonej Strefy przy Katowickiej 29

Cieszę się, że mieszkańcy po raz kolejny aktywnie wzięli udział w konsultacjach dotyczących Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej. Dzięki dwóm spotkaniom mogliśmy nie tylko poznać oczekiwania mieszkańców, ale też wspólnie wypracować projekt - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Bytomskie Mieszkania wymienią ponad 500 okien w lokalach gminnych

Dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będziemy mogli zrealizować ważną inwestycję dla bytomian, którzy mieszkają w zasobach zarządzanych przez Bytomskie Mieszkania – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Rok 2019 dobrym rokiem inwestycji i poprawy finansów Bytomia - jest raport o stanie miasta

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz udostępnił dziś mieszkańcom i przekazał oficjalnie do Rady Miejskiej raport o stanie miasta za rok 2019. Z liczącego prawie 150 stron dokumentu dowiemy się, jak funkcjonowało miasto w 2019 r. Dyskusja na temat raportu odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej dnia 24 sierpnia.

Umowa na przebudowę ul. Narutowicza podpisana

Firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. za ponad 1 mln zł przebuduje jedną z głównych ulic w Stroszku – ul. Narutowicza łączącą ul. Wojciechowskiego i Strzelców Bytomskich. 28 lipca została podpisana umowa, a prace drogowe powinny ruszyć w połowie sierpnia po zatwierdzeniu tymczasowej organizacji ruchu.

Zasady przyjmowania klientów do rejestracji pojazdów

W związku z zamknięciem wejścia głównego do budynku Urzędu Miejskiego, osoby załatwiające sprawy w Wydziale Komunikacji obowiązuje boczne wejście od ul. Parkowej (po prawej stronie od wejścia głównego – obok windy zewnętrznej).

Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z Unii Europejskiej

Sytuacja naszego miasta po raz kolejny została dostrzeżona przez UE. W ramach konkursu Wyzwanie Inteligentnych Miast Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z miast UE, którzy pomogą nam w opracowaniu projektów w obszarach, w jakich nasze miasto musi się rozwijać w przyszłości – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z Unii Europejskiej

Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z Unii Europejskiej Data publikacji: 14 lipca 2020Sytuacja naszego miasta po raz kolejny została dostrzeżona przez Unię Europejską. Tym razem w ramach konkursu Wyzwanie Inteligentnych Miast (ICC) Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z miast Unii Europejskiej, którzy pomogą nam w opracowaniu projektów w obszarach, w jakich nasze miasto musi się rozwijać w przyszłości – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Ma to szczególne znaczenie dla przygotowań do Sprawiedliwej Transformacji w kolejnej perspektywie Unii Europejskiej – dodaje wiceprezydent Bieda.

Celem programu Intelligent Cities Challenge /Wyzwania Inteligentnych Miast/ jest wsparcie miast w przechodzeniu na gospodarkę opartą o nowoczesne technologie ekologiczne, energetyczne (głównie Odnawialne Źródło Energii) oraz cyfrowe, dzięki czemu uczestnicy projektu mają szansę stać się atrakcyjnymi miastami dla biznesu oraz inwestycji środowiskowych. Razem z naszym miastem udział w konkursie biorą jeszcze cztery inne polskie miasta: Białystok, Gdańsk, Gliwice oraz Poznań.

W ramach konkursu ogłoszonego przez Komisję Europejską wpłynęło 130 wniosków ze 191 miast z 20 krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Po analizie wybrano 88 miasta, które przez dwa lata będą brały udział w konkursie – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Wśród wybranych miast znalazło się pięć z naszego kraju, w tym również Bytom – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Intelligent Cities Challenge umożliwia nie tylko skorzystanie z pomocy ekspertów w tych obszarach, w których nasze miasto chce się w przyszłości rozwijać, ale również nawiązanie współpracy między państwami, uczestnictwo w szkoleniach, a także korzystanie z wprowadzonych już rozwiązań w innych krajach i wdrażanie ich w naszym mieście. Tutaj istotną rolę odegrają te miasta, które brały udział w poprzedniej edycji konkursu i zdobyły doświadczenie, które mogą wykorzystać nowi uczestnicy projektu. Pomoc tzw. miast-mentorów będzie z pewnością kluczowa dla planowania zmian, jakie chcą wdrożyć u siebie nowi członkowie ICC.

Warto podkreślić, że Bytom na 16 wskazanych w liście celów ICC wskazał cztery:
1. Przekształcenie przemysłu na ekologiczną produkcję i czystą produkcję;
2. Zwiększenie skali rozwiązań w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej;
3. Innowacyjną edukację i szkolenie w celu podnoszenia kwalifikacji i przekwalifikowania;
4. Przekształcenie i „zielone” budownictwo, w tym budownictwo mieszkaniowe i zarządzanie miastem.

To cztery najważniejsze cele, jakie wskazaliśmy w ramach konkursu. Dodatkowo zgłosiliśmy również trzy inne, jak: odporność na zmiany klimatu i zarządzanie katastrofami, eGovernement i digitalizację usług publicznych oraz wspieranie rozwoju start-upów, MŚP i ekonomię społeczną – mówi Stanisław Korman, naczelnik Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Udział w Intelligent Cities Challenge to szansa na zmianę profilu gospodarczego miasta, korzystającego z odnawialnych źródeł energii oraz stawiającego na najnowocześniejsze technologie, co ma sprzyjać zwiększeniu jego potencjału i atrakcyjności dla inwestorów – podkreśla Stanisław Korman.

Warto dodać, że nasze miasto chce wykorzystać potencjał terenów poprzemysłowych, zwłaszcza po zlikwidowanych kopalniach i hutach, a także położenie Bytomia na głównych szlakach komunikacyjnych łączących północ z południem i zachód ze wschodem kraju. Temu ma służyć nie tylko udział w konkursie w ramach ICC, ale także współpraca z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce w zakresie energii odnawialnej, rewitalizacji terenów poprzemysłowych, zagospodarowaniu terenów zalewiskowych oraz poprawy środowiska w mieście.
 

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Intelligent Cities Challenge

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.