Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
03 czerwca 2020, Leszek, Anatola, Tamara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Od 30 maja kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, jednak pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach, tramwajach. To tylko niektóre zmiany, jakie nas czekają od najbliższego weekendu

Zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim pozostają bez zmian

Nadal podstawową formą kontaktu z klientem magistratu będzie forma elektroniczna (e-puap, elektroniczna skrzynka podawcza, mail) oraz droga pocztowa. Sprawy wymagające przyjścia do urzędu będą załatwiane po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu. Terminy spotkań będą ustalane w poniedziałki od 8.00 do 17.00, a od wtorku do piątku od 8.00 do 14.30.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Bytom nie otworzy miejskich przedszkoli i żłobka

Bytom nie otworzy miejskich przedszkoli i żłobka Data publikacji: 4 maja 2020Prezydent Mariusz Wołosz zdecydował, że 6 maja nie otworzy miejskich przedszkoli oraz żłobka. Decyzja władz miasta podyktowana jest troską o zdrowie i  bezpieczeństwo dzieci oraz personelu placówek opiekuńczych i edukacyjnych w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.
 
Naszym priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci, ich rodzin oraz opiekunów i nauczycieli. W Bytomiu mamy do czynienia ze wzrostem dynamiki zakażeń koronawirusem. Dlatego do momentu, kiedy nie będziemy mieli pewności, że zagrożenie zostało opanowane, miejskie przedszkola i żłobek pozostaną zamknięte – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
 
Obecnie w Bytomiu mamy 328 przypadków zakażenia koronawirusem. Odsetek zakażonych w ciągu minionego tygodnia wzrósł o około 20%. W ubiegłym tygodniu miasto zwróciło się do Konsultanta Krajowego i Wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych oraz do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu z prośbą o wydanie rekomendacji w zakresie otwarcia miejskich przedszkoli i żłobka. Do tej pory żadne rekomendacje nie wpłynęły.

Wstrzymanie się z otwarciem placówki, władze miasta rekomendują także prywatnym żłobkom i przedszkolom, choć w tej sprawie decyzja należy do organów założycielskich. Z informacji, jakie płyną do ratusza, wynika, że większość z nich nie uruchomi swoich placówek w tym tygodniu.

Po ubiegłotygodniowym ogłoszeniu przez rząd drugiej fazy łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, która zakłada m.in. możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli już od środy, prezydent Mariusz Wołosz spotkał się z dyrektorami bytomskich przedszkoli.
 
Po tym spotkaniu mamy już pełną informację dotyczącą tego, ilu rodziców będzie chciało posłać dziecko do przedszkola, ilu pracowników kadry pedagogicznej zgłosiło gotowość do pracy, a także jakie są potrzeby tych placówek w kwestii zapewnienia środków ochrony osobistej – mówi wiceprezydent Adam Fras.
 
Według informacji, które spłynęły z placówek, wolę powrotu swoich dzieci do przedszkola wyraziło ok. 13% rodziców z Bytomia. Zdecydowana większość rodziców obawia się o zdrowie swoich dzieci, bo nie możemy dać żadnej gwarancji, że nie dojdzie do zakażenia, zwłaszcza teraz, kiedy tendencja zachorowań wciąż pnie się w górę. Obawy mają także nauczyciele, którzy, co zrozumiałe, boją się o swoje zdrowie i nie są gotowi w tak krótkim czasie przygotować placówki do bezpiecznego funkcjonowania – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
 
Co ważne, zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, został wydłużony do 24 maja. Jeżeli żłobek czy przedszkole zostaną otwarte, a mimo to rodzic nie zdecyduje się posłać dziecka do placówki, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał.

O przygotowaniach do otwarcia bytomskiego żłobka oraz przedszkoli, a także warunków, na jakich będą one funkcjonować, będziemy informować na bieżąco.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.