Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 marca 2019, Boguslaw, Katarzyna, Oktawian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Bytom ma kolejny zabytkowy park

Bytom ma kolejny zabytkowy park Data publikacji: 8 września 2017Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu parku na Górze Gryca w Miechowicach oraz znajdującej się tam kaplicy do rejestru zabytków. Po Parku Miejskim, Ludowym oraz Fazańcu to czwarta ostoja zieleni w naszym mieście posiadająca status zabytku.

Przypomnijmy, że starania o wpisanie parku oraz kaplicy św. Barbary rozpoczęły się już w 2015 roku z inicjatywy prezydenta Damiana Bartyli i parafii p.w. Świętego Krzyża w Miechowicach.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, historia powstania kaplicy i parku na wzniesieniu, będącego jednym z najstarszych parków publicznych na Górnym Śląsku, jest nierozerwalnie związana z historią Miechowic: Miechowice to średniowieczna wieś książęca, której rozwój nastąpił w XIX wraz z otwarciem przez Ignacego Domesa w 1823r. jednej z największych na Górnym Śląsku kopalni galmanu „Maria”. Znaczenie miejscowości wzrosło w drugiej połowie XIX w. dzięki rodzinie Wincklerów, właścicieli licznych posiadłości i przedsiębiorstw na terenie Śląska, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju przemysłu w regionie. W 1850 roku Franz Winckler - ówczesny właściciel Miechowic ufundował dla miejscowej społeczności kaplicę poświęconą patronce górników św. Barbarze.

To właśnie z inicjatywy Wincklera, który rozumiał potrzeby swoich pracowników, wokół kaplicy utworzono park, będący terenem rekreacyjnym odwiedzanym przez okolicznych górników.Początkowo obejmował on jedynie teren wzgórza wraz z aleją prowadzącą na szczyt wzniesienia (307 m n.p.m.) do kaplicy. Dopiero w okresie międzywojennym XX w. rozbudowano park w kierunku zachodnim, wyznaczając nowe alejki o geometrycznym przebiegu.

Obecnie na południowym stoku wzgórza napotkać można zbiornik wodny z 1925 r. oraz zabudowę magazynową. Zachodni kraniec parku przecięto ulicą Warszawską. Pośrodku urządzono duży plac zabaw. W parku rosną drzewa o różnym przekroju gatunkowym i wiekowym. W najstarszej, wschodniej części założenia dominują dęby szypułkowe, lipy drobnolistne i robinie akacjowe, a w pobliżu kaplicy wyróżnia się klon srebrzysty i buk w odmianie purpurowej.

Charakterystycznym elementem jest aleja lipowa biegnąca z południa, wzdłuż zachodniego stoku, na szczyt wzniesienia z kaplicą. W młodszej, zachodniej części, alejki obsadzone są klonami pospolitymi, polnymi i jaworami oraz robiniami akacjowymi. W centrum tej części parku rośnie okazały platan klonolistny.

Wpisanie Góry Gryca do rejestru zabytków umożliwi nam pozyskanie dodatkowych środków na rewitalizację tego terenu. Po dokładnej inwentaryzacji i ocenie stanu zdrowia drzewostanu, będziemy się ubiegać o dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – mówi Ewa Nazarewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Autor: AK
Zdjęcia: www.gazetamiechowic.pl, fot.visuallightbox.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.