Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Wstrzymano użytkowanie obiektów po byłym zakładzie Jopek

PINB na wniosek prezydenta miasta wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu użytkowania obiektów na terenie posesji przy ul. Łokietka 10, gdzie w październiku 2019 roku wybuchł pożar tekstyliów. Powodem wydania ww. postanowienia jest użytkowanie obiektu niezgodnie z przeznaczeniem i nielegalne składowanie odpadów.

Bytom gotowy do Sprzątania świata

Kilkaset worków, ponad kilka tysięcy rękawiczek i 10 kontenerów, z których każdy pomieści 7 metrów sześciennych odpadów. Bytom przygotowuje się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata 2020.

Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada w całym kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Jego wyniki są źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Udział w spisie jest obowiązkowy.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Bytom kontynuuje walkę z niską emisją

Bytom kontynuuje walkę z niską emisją Data publikacji: 14 września 2020Program Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie gminy Bytom - będzie  kontynuowany w przyszłym roku. Podczas ostatniej sesji bytomscy rajcowie podjęli uchwałę o zaciągnięciu pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
W Bytomiu jeszcze do końca listopada 2020 r.  trwa nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany przestarzałych systemów ogrzewania. Ponieważ program cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia, na zdecydowaną większość zaplanowanych inwestycji  podpisano już umowy z wykonawcami.
 
W ramach realizacji programu zaplanowano wykonanie 235 inwestycji, z czego dotychczas podpisano 197 umów. 320 tys. zł  dotacji pozyskanej z Wojewódzkiego Funduszu wykorzystano już w 90%. Niemal w całości wykorzystano także ponad milion złotych przeznaczony na wypłaty dla wykonawców - mówi Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska.

Zostały pojedyncze wolne miejsca. Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać jeszcze z opcji zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Jest jeszcze 18 wolnych miejsc  na  wykonanie wewnętrznej instalacji C.O. w przypadku podłączenia lokalu do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Tegoroczna edycja dobiega końca, ale podjęliśmy już kroki, by kontynuować program w przyszłym roku. Jednym z nich jest wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych, z którym wystąpiliśmy do  WFOŚiGW w Katowicach. Mamy już pozytywną odpowiedź  - mówi Maciej Koźmiński.
 
Dofinansowanie w formie pożyczki wyniesie  ponad 1, 5 mln zł. Przewidywane łączne nakłady na realizację PONE  w 2021 r. wyniosą ponad 2, 5 mln. zł Ich sfinansowanie zakładane jest ze środków WFOŚiGW w formie pożyczki stanowiącej 60% kosztów kwalifikowanych zadania. Pozostała kwota wynosząca ponad milion zł sfinansowana zostanie przez beneficjentów końcowych (mieszkańców) dokonujących wymiany lub montażu ekologicznych systemów grzewczych.

O rozpoczęciu naboru wniosków w nowej edycji  będziemy informować na bieżąco.
Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.