Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom i Recklinghausen. Co je łączy?

Data publikacji: 18 listopada 2013Cieszę się, że nasi goście odwiedzili Bytom. Naszą współpracę musimy oprzeć przede wszystkim na gospodarce.

Gapiński podkreślił, że choć do poziomu Recklinghausen nam jeszcze daleko, to nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba tylko otaczać się ludźmi, którzy z optymizmem patrzą w przyszłość. Gdyby kilka lat temu ktoś usłyszał, że na terenie po byłej kopalni powstanie pole golfowe, to pewnie zareagowałby na to uśmiechem – mówił. Tymczasem kilka tygodni temu na to właśnie pole w Szombierkach przyjechali panowie Czerkawski, Drozda i Dudek, grali tu i lobbowali za Bytomiem. My też mamy w Bytomiu firmy, którymi chcemy się pochwalić. Mamy też wiele pomysłów na rozwój, zwłaszcza w nowych technologiach, nie ukrywam, że czekamy na partnerów z kapitałem. Może z Recklinghausen?

Recklinghausen długo zmagało się z procesem zmian, zanim osiągnęło obecny poziom. Miasta łączy bardzo podobna historia. Oba powstały w średniowieczu, były miastami handlowymi, a w XIX wieku nastąpił rozwój górnictwa. W obu „pożegnano się” z przemysłem ciężkim. Ostatnią kopalnię zamknięto tu w 2000 roku. Także w Recklinghausen spada liczba mieszkańców.

Wiemy, że nigdy nie uda nam się odtworzyć takiej ilości miejsc pracy, jaką mieliśmy w górnictwie – mówił Axel Tscherisch Szef Wydziału Promocji i Inwestycji Miasta Recklinghausen. W kopalniach pracowało 18 tys. ludzi. Dziś już tylko …600 osób pracuje w firmach „okołogórniczych”. Najwięcej ludzi w naszym mieście pracuje obecnie w handlu i administracji. Kopalnie zamieniane są na centra kultury, na terenach pokopalnianych powstają szkoły czy centra biurowe i miejsca, gdzie ludzie spędzają czas wolny. Jak mówił Tscherisch, Niemcy 20 lat rozwijali Park Przemysłowy i jeszcze go urynkawiają. Udało się, niemniej było to kosztowne – trzeba było zainwestować ok. 22 miliony euro.

Podobnie jak w innych państwach, centra handlowe powstają na obrzeżach miast i to tam ludzie jeżdżą robić zakupy. Niemniej władze Recklinghausen chcą przekonać inwestorów, żeby zakładali swoje firmy w centrum miasta. Chcemy wrócić do korzeni – mówił Axel Tscherisch. Opracowaliśmy koncepcję rozwoju Starówki. Zgodnie z jej założeniami Recklinghausen ma pokazać innym, że był miastem średniowiecznym. Odnawiamy historyczne obiekty, w ziemi wykopywane są średniowieczne studnie. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że podobne skarby kryje Bytom. Parę lat temu w trakcie remontu Rynku natrafiono na średniowieczne piwnice, a podczas budowy centrum handlowego przy placu Kościuszki - na średniowieczne studnie.

W Bytomiu bardzo spodobał się na przykład pomysł podświetlania historycznych obiektów. W stworzenie średniowiecznej trasy świetlnej zaangażowały się nie tylko władze naszego partnerskiego miasta. Finansują to również firmy prywatne.

Bytom też stoi przed szansą odbudowy centrum miasta – na to głównie położony będzie nacisk przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji. Trzeba jednak pamiętać, że na to wszystko potrzeba czasu. Nie da w krótkim czasie zrobić tego, co my osiągnęliśmy przez wiele lat – mówił Christoph Tesche z Miasta Recklinghausen.Zdjęcia: UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.