Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 marca 2019, Gabriel, Marek, Gabor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Odliczamy dni do wielkiego otwarcia

Po niemal rocznej przerwie związanej z kapitalnym remontem, Becek otwiera swe podwoje dla spragnionych kultury. Warto już teraz zarezerwować sobie czas od 5 do 7 kwietnia, przyjść na Dni Otwarte i zobaczyć jak spektakularną metamorfozę przeszedł obiekt.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

"Bytom Film Festiwal" uroczyście otwarty!

"Bytom Film Festiwal" uroczyście otwarty! Data publikacji: 19 września 2014W piątek rozpoczęło się wielkie filmowe święto w naszym mieście. W Bytomskim Centrum Kultury uroczyście zainaugurowano I Ogólnopolski Festiwal Filmowy. Przez trzy dni Bytom gościł będzie tłumy miłośników kina!

„Bytom Film Festiwal” powstał, by odpowiedzieć na pytanie jak miasto w sentymentalnym dla siebie roku, podczas 760 rocznicy lokacji, zaznaczyło się na kartach historii filmu i czym jeszcze może się wyróżnić – tłumaczą nam organizatorzy. W zamyśle festiwal miał być jednodniowym wydarzeniem poświęconym wyłącznie prezentacji filmów o Bytomiu. Z czasem jednak zmienił swoją formułę. Przez trzy dni widzowie oglądać będą nie tylko filmy kręcone w Bytomiu przed wieloma laty, ale i szereg nowych obrazów o różnorodnej tematyce. Festiwalowi towarzyszą także warsztaty.

W pierwszy dzień imprezy (19 września) dominowała zdecydowanie tematyka bytomska. Po uroczystym otwarciu festiwalu widzowie zobaczyli filmy powstałe w Bytomiu jeszcze przed wojną, a także „Autobus odjeżdża 6.20” w reżyserii Jana Rybkowskiego oraz „Mecze o polskość” Leszka Staronia.

W sobotę od 17.00 zapraszamy miłośników kina do Bytomskiego Centrum Kultury na pokaz filmów Mieczysława Szemalikowskiego związanych z naszym miastem. Po projekcji reżyser spotka się z widzami w Sali Akwarium. Podobnie, jak Andrzej Klamt, pochodzący z Bytomia autor „Podzielonej klasy”. Jego film zobaczymy o 19.30, a tuż po nim zapraszamy na rozmowę z reżyserem. W sobotę od 10.00 trwać będą również warsztaty z teorii i praktyki produkcji filmowej.

Niedziela - trzeci dzień "Bytom Film Festiwalu" zarezerwowany jest już wyłącznie dla twórców, którzy nadesłali swoje dzieła na konkurs. Spośród 65 filmów jury (Leszek Staroń, Mieczysław Szemalikowski i Jakub Pudełko) wybrało dwanaście produkcji, z których pięć 5 zostanie nagrodzonych. Najlepszy obraz wybierze też publiczność. To bardzo różnorodne gatunkowo produkcje, wykonane przez niezależnych twórców. Są wśród nich filmy fabularne i dokumentalne. Mocne kino, poruszające trudne tematy, ale i film przyrodniczy, nakręcony w wyjątkowy dla tego gatunku sposób. Zobaczymy też animację utrzymaną w konwencji groteski – mówi nam organizator, Michał Tyszkiewicz. Filmy te będzie można oglądać w Sali ToTu Beceku w niedzielę od 15.00 do 18.00. Następnie poznany zwycięzców konkursu, a po rozdaniu nagród publiczność zobaczy jeszcze najnowszy film Lecha Majewskiego „Onirica – Psie Pole”. Po nim również będzie czas na rozmowę z reżyserem.

Serdecznie zapraszamy na „Bytom Film Festiwal”, a więcej informacji o imprezie znaleźć można na stronie internetowej: www.bytomfilmfestiwal.org

Organizatorami festiwalu są młodzi pasjonaci kina, którzy połączyli swoje siły ze starszym pokoleniem z Towarzystwa Miłośników Bytomia. Przy wsparciu wielu instytucji, między innymi Bytomskiego Centrum Kultury, przygotowali godne uwagi przedsięwzięcie, któremu patronują między innymi Prezydent Bytomia Damian Bartyla oraz Łódzka Szkoła Filmowa.

Poniżej prezentujemy listę 12 filmów, które zakwalifikowały się do ścisłego finału konkursu „Bytom Film Festiwal”:
1. ANIOŁ - reż. Błażej Kujawa, fabuła, 2014
2. ARENA - reż. Martin Rath, fabuła, 2013
3. BĘDZIE LEPIEJ - reż. Marcin Zbyszyński, fabuła, 2014
4. BLUE MONDAY - reż. Michał Dolny, eksperyment, 2013
5. ENRICHMENT - reż. Marcin Strauchold, dokument, 2014
6. FATHER - reż. Edyta Rembała, dokument, 2013
7. GLISTA LUCKA - reż. Tomasz Pawlak, animacja, 2014
8. OSKOMA - reż. Mateusz Wojtyński, fabuła, 2013
9. THE GAME MACHINE - eż. Katarzyna Latos, fabuła, 2014
10. TRZECI POKÓJ - reż. Suk-Hwa Hong, fabuła, 2014
11. ZE WSI GRUNWALD - reż. Artur Wierzbicki, dokument, 2014
12. ŻAR - reż. Bartosz Kruhlik, fabuła, 2013

Galeria zdjęć:Zdjęcia: Fot. Natalia Bojanowicz

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.