Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
05 czerwca 2020, Kira, Bonifacy, Waleria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

odNOWA kościoła św. Jacka

Kościół pw. św. Jacka to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zabytków w Rozbarku i naszym mieście. Dzięki dwóm projektom unijnym, w wybudowanym na początku XX wieku kościele prowadzone są prace konserwatorskie, restauratorskie oraz remontowe, dzięki którym zabytkowy obiekt za prawie 30 mln zł zostanie odnowiony.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Bytom 1919 - 1922 - graj i poznawaj historię

Bytom 1919 - 1922 - graj i poznawaj historię Data publikacji: 16 września 2019Gra miejska, wystawa oraz spacer edukacyjny po miejscach związanych z powstaniami śląskimi i działalnością polskich organizacji społeczno - kulturalnych w latach 1919 i 1922 - to wszystko złoży się na happening historyczny, który odbędzie się 27 września o 11.00 na bytomskim Rynku.

Happening ma przybliżyć zainteresowanym nie tylko miejsca związane z działalnością Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, a też zwyczaje i życie codzienne Górnoślązaków. Na wydarzenie składać się będzie gra edukacyjna „Gramy w Powstania” oraz gra miejska, podczas której uczestnicy zmierzą się z m.in. z projektowaniem plebiscytowego plakatu, szyciem powstańczej opaski i śpiewaniem pieśni.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich "Śląsk - droga do Niepodległej", ukazująca Powstania Śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski. 

W ramach imprezy będzie też można zwiedzać wystawę Muzeum Górnoślaskiego „Na rozdrożu... Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”. Nie zabraknie też spaceru edukacyjnego po historycznych miejscach Bytomia z lat 1919-1922. Tego dnia na ulicach Bytomia przeprowadzona zostanie sonda uliczna pod hasłem: Co wiesz o wydarzeniach w Bytomiu z lat 1919-1922?

Imprezę organizuje Muzeum Powstań Śląskich we współpracy z Becekiem, Muzeum Górnośląskim, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Górnośląskim Towarzystwem Historycznym.

 Patronat nad imprezą objął prezydent Mariusz Wołosz.

Autor: AK
Zdjęcia: materiały organizatora

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.