Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 listopada 2019, Elzbieta, Seweryn, Pawel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Bytom 1919 - 1922 - graj i poznawaj historię

Bytom 1919 - 1922 - graj i poznawaj historię Data publikacji: 16 września 2019Gra miejska, wystawa oraz spacer edukacyjny po miejscach związanych z powstaniami śląskimi i działalnością polskich organizacji społeczno - kulturalnych w latach 1919 i 1922 - to wszystko złoży się na happening historyczny, który odbędzie się 27 września o 11.00 na bytomskim Rynku.

Happening ma przybliżyć zainteresowanym nie tylko miejsca związane z działalnością Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, a też zwyczaje i życie codzienne Górnoślązaków. Na wydarzenie składać się będzie gra edukacyjna „Gramy w Powstania” oraz gra miejska, podczas której uczestnicy zmierzą się z m.in. z projektowaniem plebiscytowego plakatu, szyciem powstańczej opaski i śpiewaniem pieśni.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich "Śląsk - droga do Niepodległej", ukazująca Powstania Śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski. 

W ramach imprezy będzie też można zwiedzać wystawę Muzeum Górnoślaskiego „Na rozdrożu... Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”. Nie zabraknie też spaceru edukacyjnego po historycznych miejscach Bytomia z lat 1919-1922. Tego dnia na ulicach Bytomia przeprowadzona zostanie sonda uliczna pod hasłem: Co wiesz o wydarzeniach w Bytomiu z lat 1919-1922?

Imprezę organizuje Muzeum Powstań Śląskich we współpracy z Becekiem, Muzeum Górnośląskim, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Górnośląskim Towarzystwem Historycznym.

 Patronat nad imprezą objął prezydent Mariusz Wołosz.

Autor: AK
Zdjęcia: materiały organizatora

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.