Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 czerwca 2019, Albert, Laura, Adolf

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

W jakim stanie jest miasto? Prezydent zaprasza do debaty

Będzie debata nad raportem o stanie miasta za 2018 rok. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz przedstawił już dokument radnym. Będzie on także przedmiotem dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej, 24 czerwca. Do udziału w niej prezydent zaprasza również mieszkańców, a dziś omówił raport z dziennikarzami.

Trwa nabór na ławników sądowych

W związku z przypadającymi w roku bieżącym wyborami ławników do sądów okręgowych i sądów rejonowych na kadencję 2020-2023, Urząd Miejski w Bytomiu informuje, że termin zgłaszania kandydatów uplywa 30 czerwca 2019 roku.

Nabór na przedsięwzięcia rewitalizacyjne do GPR

Do 30 czerwca potrwa nabór uzupełniających przedsięwzięć rewitalizacyjnych do Gminnego Programu Rewitalizacji. Swoje pomysły mogą zgłaszać wszyscy, którzy mają pomysł na poprawę wizerunku centrum miasta.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Były funkcjonariusz CBŚP w urzędzie

Były funkcjonariusz CBŚP w urzędzie Data publikacji: 12 czerwca 2018Prezydent Bytomia Damian Bartyla podejmuje kolejne kroki w walce z mafią śmieciową. Skład Wydziału Inżynierii Środowiska UM w Bytomiu zasilił Marcin Borosz, były funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego.

Mechanizmy przestępczości zorganizowanej są mu dobrze znane. Przez 18 lat rozpracowywał zorganizowane grupy parające się handlem narkotykami, porwaniami dla okupu czy wymuszaniem haraczy. Przed nim kolejne wyzwanie - walka z mafią śmieciową z poziomu samorządu.

Człowiek z takim doświadczeniem i taką wiedzą to nieoceniona pomoc dla pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Tu potrzebna jest szybka reakcja, kiedy na przykład, dokumenty firm starających się o pozwolenia na składowanie i przetwarzania odpadów wydadzą się podejrzane. Informacje muszą szybko dotrzeć do odpowiednich organów: Centralnego Biura Śledczego Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Coraz głośniej mówi się o tym, że dostarczaniem do Polski nielegalnych odpadów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, a walka z nimi z poziomu samorządów jest nierealna. Walka z przestępczością zorganizowaną jest bardzo trudna. Sądzę, że moje doświadczenie w korelacji z przepisami administracyjnymi, znajomością sektora ochrony środowiska będzie pomocne w ukierunkowaniu odpowiednich działań - mówi Marcin Borosz.

Mimo że Wydział Inżynierii Środowiska wspólnie z przedstawicielami policji i straży miejskiej na bieżąco kontrolują składowiska odpadów, a w Urzędzie Miejskim funkcjonuje specjalny zespół ds. odpadów, to prawo nie daje możliwości odpowiedniej reakcji na poziomie miejskim.
Ani miejskie policje, ani prokuratury rejonowe nie są do takiej walki przygotowane - mówi były funkcjonariusz CBŚP.

Przypomnijmy, w marcu ubiegłego roku prezydent Bytomia Damian Bartyla zaangażował prywatnych detektywów do przyjrzenia się gospodarce odpadowej, funkcjonującej na terenie naszego miasta. Materiał sporządzony przez agencję detektywistyczną przekazał organom ścigania. Obecnie toczy się postępowanie w tej sprawie.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.