Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 lipca 2020, Jan, Wera, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowy tramwaj na historycznej linii

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny „niskopodłogowiec”.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonał koronawirusa

Niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu. W tym czasie koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

W lipcu rusza remont ul. Zabrzańskiej

Remont jednej z głównych arterii miasta – ul. Zabrzańskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki rozpocznie się w lipcu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji. Za ponad 275 tys. zł wykona ją PPHU „DALPOL” z Bytomia.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020

Ponad 4,7 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Od 8 czerwca drzwi Urzędu Miejskiego w Bytomiu znów otwarte dla klientów

Od poniedziałku, 8 czerwca klienci Urzędu Miejskiego w Bytomiu będą mogli załatwić swoje sprawy bezpośrednio w budynkach przy ul. Parkowej 2 i Smolenia 35. Klienci będą przyjmowani w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.30 oraz od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

Budowa strażnicy idzie pełną parą

Budowa strażnicy idzie pełną parą Data publikacji: 27 listopada 2019W połowie przyszłego roku ma zostać oddana do użytku strażnica Bytomskiej Straży Pożarnej, która powstaje przy ul. Łużyckiej. Prace przy budowie kompleksu idą pełną parą.

Na prawie 25 tys. metrów kwadratowych stoją już trzy segmenty. Będą tam garaże (18 stanowisk), szatnie, sale wykładowe, magazyny, pomieszczenia techniczne, warsztaty aparatów ODO (ochrony dróg oddechowych), sale wykładowe. W budynku Komendy Miejskiej PSP (segment A) będzie znajdował się też  Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego.

Obecnie ekipy budowlane montują bramy garażowe i instalacje wewnętrzne. Zagospodarowywany jest teren wokół budynku, gdzie będą drogi i place manewrowe.

 

Ponad 23 mln zł na budowę strażnicy PSP pochodzą z budżetu państwa w ramach ‘Programu modernizacji służb mundurowych 2017 – 2020’. 2,2 mln zł dołożył wojewoda, a Urząd Miejski w Bytomiu sfinansował Program Funkcjonalno-Użytkowy (147 tys. zł).

Dodajmy, że obecna siedziba strażaków przy ul. Strażackiej ma ponad 100 lat (pochodzi z 1904 roku) i jest w bardzo złym stanie technicznym. Nie spełnia podstawowych wymogów BHP. Parking i garaże są za małe. Aby wjechać do garażu, strażacy muszą... składać lusterka. Kiedy wyruszają na akcję, zbiegają na parter z trzeciego piętra, nie mają do dyspozycji ślizgów (które widzimy na przykład na filmach).

Strażacy nie mają też miejsca do tego, żeby doskonalić sprawność fizyczną. Korzystają z obiektów zewnętrznych. Tymczasem nowy obiekt będzie wyposażony w salę gimnastyczną.

Z nową siedzibą strażacy wiążą spore nadzieje. Nie tylko poprawią się ogólne warunki pracy. Zwiększy się też bezpieczeństwo mieszkańców. W przypadku pożaru strażacy szybciej dotrą do Miechowic, Karbia i Bobrka


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. G. Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.