Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 lipca 2020, Jan, Wera, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowy tramwaj na historycznej linii

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny „niskopodłogowiec”.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonał koronawirusa

Niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu. W tym czasie koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

W lipcu rusza remont ul. Zabrzańskiej

Remont jednej z głównych arterii miasta – ul. Zabrzańskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki rozpocznie się w lipcu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji. Za ponad 275 tys. zł wykona ją PPHU „DALPOL” z Bytomia.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020

Ponad 4,7 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Od 8 czerwca drzwi Urzędu Miejskiego w Bytomiu znów otwarte dla klientów

Od poniedziałku, 8 czerwca klienci Urzędu Miejskiego w Bytomiu będą mogli załatwić swoje sprawy bezpośrednio w budynkach przy ul. Parkowej 2 i Smolenia 35. Klienci będą przyjmowani w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.30 oraz od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

BPK inwestuje w przepompownię ścieków Śródmieście

BPK inwestuje w przepompownię ścieków Śródmieście Data publikacji: 30 listopada 2019Dobiega końca pierwszy etap prac związanych z hermetyzacją zbiorników ścieków znajdujących się na terenie przepompowni Śródmieście należącej do Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. Dzięki temu uciążliwości zapachowe związane z pracą przepompowni będą zdecydowanie mniejsze.
 
W ramach prowadzonych prac wymieniono pokrycia zbiorników ścieków. Do tej pory pokrycia były wykonane z blachy trapezowej, która ze względu na agresywne środowisko panujące w zbiornikach uległa całkowitemu zniszczeniu. Z tego powodu stara konstrukcja została rozebrana, a blachę zastąpiono bardziej wytrzymałym materiałem, czyli laminatem poliestrowo-szklanym. Nowe pokrycia będą szczelne, dlatego praca przepompowni nie będzie już tak uciążliwa dla mieszkańców jak dotychczas. Poza wymianą pokryć zbiorników, w obrębie budynków przepompowni wymieniono także pokrycia podłóg, drzwi wejściowe, bramy wjazdowe dla wciągników oraz rynny. 
 
Przepompownia Śródmieście znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zabrzańskiej i Łagiewnickiej w miejscu dawnej oczyszczalni ścieków, tuż obok zaplecza technicznego Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. Prowadzona inwestycja jest szczególnie ważna ze względu na niewielką odległość przepompowni zarówno od centrum miasta, jak i dzielnic Szombierki i Łagiewniki. Hermetyzacja zbiorników sprawi, że mieszkańcy tych okolic odczują zdecydowaną poprawę klimatu. 
 
Koszt pierwszego etapu inwestycji wyniósł 1,64 mln zł. W przyszłym roku Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. planuje wykonanie dalszych prac, które doprowadzą do niemalże całkowitego wyeliminowania uciążliwości. Do realizacji drugiego etapu hermetyzacji zbiorników ścieków przedsiębiorstwo przystąpi w ciągu kilku najbliższych miesięcy, jednak dużą różnicę bytomianie odczują już teraz.. 
 
Poza pełną hermetyzacją zbiorników w przepompowni Śródmieście, spółka planuje w przyszłym roku zrealizować podobne działania w innych częściach miasta. Dzięki temu uciążliwości zapachowe związane z odbieraniem i oczyszczaniem ścieków będą zdecydowanie mniej dokuczliwe także dla mieszkańców innych dzielnic Bytomia oraz Radzionkowa.


Autor: AK
Zdjęcia: arch. BPK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.