Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 października 2020, Łukasza, Urbana, Augusta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Bobrek - historia na wyciągnięcie ręki

Bobrek - historia na wyciągnięcie ręki Data publikacji: 15 października 2020Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią wycieczki śladem poprzemysłowej historii naszego regionu. Już w najbliższą niedzielę, 18 października na eskapadę po Nowej Kolonii Robotniczej w Bobrku zaprasza Klaster Innowacji Społecznych.

Wycieczka śladem najbardziej uprzemysłowionej niegdyś dzielnicy Bytomia odbędzie się w ramach projektu Familoki poświeconemu odkrywaniu i prezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.

Nowa Kolonia Robotnicza w Bobrku powstała dla pracowników Huty Julia oraz kopalni Hrabina Johanna. Kompleks złożony był z dwóch odrębnych zespołów mieszkaniowych powstałych w latach 1907-1922. Architektura osiedla nawiązuje do stylów historycznych, secesji i modernizmu. Do dzisiejszych czasów zachowało się ponad 50 domów. Jak zapowiadają organizatorzy wycieczki, jej tematem przewodnim, będą śląskie potwory i demony.

Uczestnicy poznają legendy o Utopkach, odkryją kim była Zmora oraz dowiedzą się, jakim duchem kopalni był Skarbnik. Wycieczka wyruszy o 16.00 spod budynku przy ul. Zabrzańskiej 153. Udział jest bezpłatny. W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki powinni zakryć nos i usta oraz zachować dwumetrowe odstępy między sobą.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom, fot. G. Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.