Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 listopada 2020, Ksenia, Walerian, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Mimo pandemii utrzymujemy budżet miasta na poziomie ponad 1 mld zł

21 grudnia bytomscy radni będą debatować o projekcie budżetu Bytomia na 2021 rok. Projekt uchwały budżetowej został już przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która ma wydać opinię na temat uchwały. Przedstawiamy najważniejsze założenia projektowanego budżetu Bytomia.

Rozpoczyna się przebudowa ważnego skrzyżowania w Szombierkach

Przebudowa skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską to inwestycja, która ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo na drodze, ale również komfort jazdy kierowców, którzy kierują się z Bytomia w stronę Rudy Śląskiej i Zabrza – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Od 28 listopada zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem

Od 28 listopada stopniowo będą znoszone obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w naszym kraju. 21 listopada rząd przedstawił plan działania na nadchodzący czas. Najważniejsze zmiany to przywrócenie działalności sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, a także zmiana daty ferii zimowych w Polsce.

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

BO Bytom - mieszkańcy wybrali Data publikacji: 19 października 202027 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy zdecydowali, że zrealizowane zostaną 2 projekty z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł oraz 13 projektów z puli do 500 tys. zł. Według szacunkowych kosztów realizacja  wybranych projektów będzie kosztowała ponad 4,7 mln zł.

Tegoroczna edycja BO Bytom i podzielenie projektów na mniejsze i większe było strzałem w  dziesiątkę i doskonałym przykładem  tego, że szansę na realizację ma większa liczba pomysłów. Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektów i wzięli udział w głosowaniu. Mieszkańcy  po raz kolejny pokazali, że zależy im na Bytomiu

- mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Projekty duże

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy postawili na: Budowę boiska wielofunkcyjnego przy Branżowej Szkole I Stopnia nr 8 Specjalnej przy ul. Józefczaka 40. Na inwestycję, którą wyceniono na 760 tys. zł, zagłosowało 3672 bytomian. Projekt polega na zaprojektowaniu oraz budowie boiska zewnętrznego o nawierzchni tartanowej wraz z piłkochwytami, monitoringiem i energooszczędnym ledowym oświetleniem.
 
Piękna Szkoła w naszym mieście, to kolejny zwycięski projekt, na który zagłosowało 1337 osób. Projekt dotyczy czyszczenia elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Bolesława Chrobrego 9. Realizacja tej inwestycji opiewa na 1 mln 210 tys. zł i  obejmuje m.in. czyszczenie i renowację wątku ceglanego, wymianę i odtworzenie uszkodzonych detali architektonicznych. Łączy koszt realizacji tych dwóch projektów nie przekroczy 2 mln zł.

 Projekty mniejsze

Podczas tegorocznego głosowania mieszkańcy chętnie oddawali swoje głosy także na projekty związane z budową nowych placów zabaw, remonty dróg i chodników. Wśród projektów, które wybrano do realizacji znalazły się także te o charakterze społecznym czy edukacyjnym. Najwięcej swoich głosów bytomianie oddali na:

•    Kolorowe place zabaw" - Modernizacja i rozbudowa istniejących placów zabaw przy przedszkolach nr: 8, 33, 42, 59. Planowane wyposażenie placów w zjeżdżalnie, przeplotnie, domki, pociągi, huśtawki, karuzele itp. - 1714 głosów.
 
•    Wczoraj trawa - dziś zabawa - budowa placów zabaw przy Przedszkolach Miejskich nr 4, 18, 29, 30 - Modernizacja i rozbudowa istniejących placów zabaw przy przedszkolach nr: 4, 18, 29, 30. Umieszczenie na ich terenach certyfikowanego sprzętu rekreacyjnego dostosowanego do wieku dzieci przedszkolnych - 2345 głosów.

•    Modernizacja ul. Nickla na odcinku od ul. Frenzla do ul. Dalekiej - Uporządkowanie miejsc postojowych w zatoce asfaltowej poprzez wybudowanie normatywnego zjazdu z drogi prowadzącego do garaży oraz wyznaczenie miejsc postojowych poprzez oznakowanie poziome, montaż 3 progów zwalniających - 296 głosów.
 
•    Budowa chodnika przy ul. Orzegowskiej w Bytomiu - bezpieczne dojście do zabytkowego parku Fazaniec w Szombierkach - Budowa chodnika na odcinku od ul. Bażantowej do zjazdu do garaży przed budynkiem Orzegowska 74-80 - 926 głosów.
 
•    Wielofunkcyjny plac zabaw mieszczący się przy Grota Roweckiego 21-25 - Projekt zakłada powstanie przestrzeni rekreacyjnej przy ul. Grota - Roweckiego 21 - 25. Elementy infrastruktury to: bezpieczna nawierzchnia (piasek), huśtawki, piaskownica, zjeżdżalnia, urządzenia edukacyjne, równoważnie, walce, wieże, pojazdy szynowe, karuzele, ławki, kosze na śmieci - 3918 głosów.
 
•    Dwujęzyczność dla małych i dużych - nowe szanse edukacyjne dla przedszkolaków, ich wychowawców i rodziców. - Program dwujęzyczności dla przedszkoli zlokalizowanych na terenie miasta. Planowane wdrożenie efektywnego programu nauczania języka angielskiego w 16 placówkach wstępnie zgłaszających akces w projekcie - 1162 głosy.
 
•    Fikanie na polanie - przedszkolne place zabaw” - Modernizacja i rozbudowa istniejącego placu zabaw przy przedszkolu nr 44. Plac zabaw zostanie wyposażony w certyfikowany i bezpieczny sprzęt oraz urządzenia rekreacyjne, między innymi: w zjeżdżalnię , przeplotnię, domek, pociąg, huśtawki, karuzele, tablicę dydaktyczną itp.- 407 głosów.
 
•    Pobujajmy się. #dlaOrew - Zakup i montaż sprzętu przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością w ramach placu zabaw oraz wykonanie bezpiecznej nawierzchni. Lokalizacja: OREW Szombierki - 498 głosów.
 
•    Poprawa bezpieczeństwa i estetyki wokół stadionu w Suchej Górze - Wymiana starego ogrodzenia betonowego wokół stadionu przy ul. Niepodległości 17, długość ok. 370 m (demontaż starego ogrodzenia wraz z utylizacją, montaż nowego) - 949 głosów.
 
•    Majówka Rodzinna na Tempie - Festyn sportowy dla mieszkańców Stolarzowic i innych dzielnic (turniej piłki nożnej, łuczniczy, dart'a, gry i zabawy zręcznościowe, zabawa integracyjna z udziałem zespołu muzycznego) - 157 głosów.
 
•    Poprawa infrastruktury technicznej na stadionie LKS Tempo Stolarzowice - Poprawa infrastruktury obiektu (ułożenie nawierzchni z kostki betonowej na istniejącym chodniku żużlowym, adaptacja pomieszczenia budynku klubowego, montaż kontenera, kabiny wc, montaż wiaty łuczniczej, utwardzenie nawierzchni z kostki betonowej wraz z wymianą stołów i ław) - 685 głosów.
 
•    Teraz Karb - Rozbudowa placu zabaw i architektury w parku Marii Konopnickiej, rozbudowa boiska wielofunkcyjnego z ogrodem sensorycznym, boisko do siatkówki plażowej oraz otwarta siłownia przy MDK nr 2 - 2308 głosów.
 
•    KEN 3 Komunikacja-Ekologia_Natura - Likwidacja chodnika pod oknami bloku przy ulicy KEN 3 - budowa nowego wraz z dojściami do klatek schodowych, powstanie nowych miejsc postojowych po zachodniej stronie ulicy, zagospodarowanie zieleńców - 207 głosów.

Jak kształtowało się głosowanie?

Łącznie w tym roku w głosowaniu wzięło udział 17 839 mieszkańców, z czego nieprawidłowo zagłosowało 177 osób. Ponieważ w tym roku mieszkańcy mogli głosować na dwa projekty, łącznie oddali 30 540 ważnych głosów.

Trzeba zaznaczyć, że z roku na rok przedstawiane przez bytomian pomysły są coraz lepiej przygotowane pod względem formalnym i merytorycznym. Cieszymy się również z tego, że dzięki zaangażowaniu w Bytomski Budżet Obywatelski mieszkańcy nawiązują kontakty z lokalnymi społecznościami, rozmawiają o tym, co ważne i potrzebne, by  w ich dzielnicy żyło się lepiej. Każdy taki głos jest dla nas ważną wskazówką - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.
 
Projekty, które nie wygrały w tym roku, z powodzeniem będzie można składać w następnej edycji, bo budżet obywatelski jest już stałym elementem konsultacyjnym. Doświadczenie pokazuje, że wystarczy dobra wola i zapał, by ponownie powalczyć o swój projekt. Przykładem tego jest tegoroczny zwycięski projekt z dużej puli, czyli Piękna szkoła w naszym mieście, który brał udział w ubiegłorocznym głosowaniu. I choć wtedy zdobył sporo głosów, to jednak nie zakwalifikował  się do realizacji ze względu na przekroczenie zakładanego budżetu. Podobnie rzecz miała się z projektem Kolorowe place zabaw, którego wnioskodawcy dziś cieszą się ze zwycięstwa.

Szczegółowe wyniki głosowania


Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.