Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
28 listopada 2020, Jakub, Leslaw, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent Bytomia zaproponował właścicielowi EC Szombierki jej odkupienie

W setną rocznicę uruchomienia Elektrociepłowni Szombierki, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zaproponował właścicielowi zabytku – spółce Rezonator SA – odkupienie Elektrociepłowni Szombierki po cenie, za jaką właściciel nabył ją w 2016 roku. Powodem jest postępująca degradacja zabytku.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

9 grudnia 2013

Zabudowa mieszkalna

Podstawowym składnikiem zabudowy mieszkalnej śródmieścia Bytomia są mieszczańskie kamienice, przeważnie pochodzące z przełom XIX i XX wieku - okresu największej prosperity miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Bytomska secesja

Secesja rozwijała się w sztuce lat 90. XIX w. i pierwszej dekady XX w. Dążeniem kierunku było oderwanie sie od akademickich i historyzujących tendencji sztuki XIX wieku.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Budynek IV LO

Przy obecnym placu Sikorskiego (dawniej zwanym Cesarskim) wzniesiono w pierwszych latach XX wieku imponujący rozmiarami gmach szkolny, przeznaczony dla Miejskiej Katolickiej Szkoły Realnej.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Budynek Szkoły Muzycznej

Zasłużona dla miasta Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina mieści się od 1945 roku w jednym z najstarszych gmachów szkolnych Bytomia, wybudowanym u zbiegu dzisiejszych ulic Moniuszki i Jagiellońskiej w latach 1867-70 dla Katolickiego Gimnazjum Klasycznego.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Budynek Opery Śląskiej

Wzniesiony w latach 1899 - 1903 staraniem powstałego w 1899 r. Towarzystwa Budowy Domu Koncertowego według projektu architekta Aleksandra Boehma z Berlina w stylu klasycystycznym. Budynek mieścił salę teatralną i koncertową.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Gmach poczty przy ul. Piekarskiej

Dzieje państwowej poczty sięgają w Bytomiu XVIII wieku. Dzisiejszy gmach pocztowy przy ulicy Piekarskiej, projektu K. Fischera, wzniesiono w 1908 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Sąd Rejonowy

Dzisiejszy gmach Sądu Rejonowego u zbiegu ulic Sądowej i Piekarskiej wzniesiono pod koniec XIX wieku (1894) na miejscu poprzedniego budynku sądowego jako siedzibę sądu powiatowego i krajowego.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Filia Muzeum Górnośląskiego

Znajduje się na położonym na północ od rynku placu Jana III Sobieskiego. Gmach, wzniesiony w latach 30. XX wieku dla Górnośląskiego Muzeum Krajowego, stanowić miał fragment niezrealizowanej do końca koncepcji zabudowy placu.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Elektrociepłownia Szombierki

Zbudowana w roku 1920 przez koncern Schaffgotschów elektrownia "Kraftwerk Bobrek" to jeden ze starszych (i nieprzerwanie działający) zakładów przemysłowych Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Budynki KWK Rozbark

Nieistniejąca już kopalnia "Rozbark" (do 1945 roku "Heinitz") rozpoczęła wydobycie w roku 1868. Od końca XIX wieku wchodziła w skład koncernu Spadkobierców Gieschego, wyrastając na jeden z największych zakładów wydobywczych w rejonie Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Wieża wyciągowa szybu byłej KWK "Szombierki"

Należąca do koncernu Schaffgotschów kopalnia "Hohenzollern" w miał głębokość 104 m. Jego pierwsza wieża wyciągowa, wyposażona była w maszynę parową.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Fortyfikacje Obszaru Warownego

W obecnych granicach administracyjnych miasta, w należących przed drugą wojną światową do Polski Łagiewnikach, natrafimy na zabytki tyleż zapomniane co fascynujące - schrony bojowe Obszaru Warownego "Śląsk".

ZOBACZ WIĘCEJ

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.