Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 lipca 2020, Jan, Wera, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Lato w mieście 2020

W tegoroczne wakacje wchodzimy zmęczeni epidemią,  spragnieni słońca i często z pokrzyżowanymi planami urlopowymi. Z pomocą przychodzi letni kalendarz imprez przygotowany z myślą o tych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.

Miejska Bibliotek Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy. Ma na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnienie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Andrzejki w muzeum

Andrzejki w muzeum Data publikacji: 30 listopada 2019Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja – to jedno z licznych polskich przysłów nawiązujących do prastarych tradycji wróżenia, które przez dziesiątki lat kultywują kolejne pokolenia nie tylko płci pięknej. By przybliżyć najmłodszym historię andrzejkowych zabaw, Muzeum Górnośląskie zorganizowało dziś /30 listopada/ warsztaty etnograficzne połączone z krótkim wykładem.

Zainteresowanie warsztatami pokazuje, jak silne są niektóre tradycje, bo przecież andrzejkowe tradycje pielęgnowały już nasze babki i prababki. Nawet, jeśli nie traktujemy ich poważnie, to doskonała okazja do wspólnego spędzenia wolnego czasu.

Uczestnicy warsztatów przyjrzeli się postaci św. Andrzeja oraz wzięli udział w takich niecodziennych zabawach, jak „wpuszczanie gąsiora między panny”, potrząsanie płotem i liczeniu szczebli, z którego, jak się okazuje, wiele można wyczytać. Nie zabrakło też tradycyjnego lania wosku przez klucz, ustawiania butów oraz wróżb spod garnuszka.

Część uczestników dowiedziała się co ich czeka w nadchodzącym roku, do kogo uśmiechnie się szczęście w loterii, a kto się zakocha i zmieni stan cywilny. W końcu nie bez powodu panny od setek lat liczą na wstawiennictwo św. Andrzeja w kwestii dobrego męża – jest on bowiem patronem małżeństw.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom, fot. Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.