• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 04.09.2024

Znów mam apetyt na książkę

Miejsce: MBP
Kategoria: Kultura
Data: 2024-07-01 - 2024-11-30

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej animujący czytelnictwo pod hasłem "Znów mam apetyt na książkę".

III Bytomskie Targi Zajęć Pozalekcyjnych

Miejsce: SP26 w Miechowicach
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-09-04

Uczniowie zapoznają się z ofertą bytomskich domów kultury i klubów sportowych podczas III edycji Bytomskich Targów Zajęć Pozalekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 26.

III Bytomskie Targi Zajęć Pozalekcyjnych

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Nickla 19
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-09-04
Godzina: 16.00 - 18.00
Edukacja / 2024-09-04

Wakacje nieuchronnie chylą się ku końcowi, co dla dzieci i młodzieży oznacza nie tylko powrót do szkolnej ławki, ale też na zajęcia dodatkowe.

Podczas wydarzenia nie zabraknie prezentacji najciekawszych zajęć artystycznych, sportowych i językowych, konsultacji z instruktorami i trenerami bytomskich klubów sportowych i domów kultury. Będzie też możliwość zapisania się na zajęcia.

BCKino – Bulion i inne namiętności

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-09-04
Godzina: 19:15:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-09-04

Bulion i inne namiętności – dramat, Francja, 2023; reż.: Tran Anh Hung; Obsada: Juliette Binoche, Benoît Magimel, Pierre Gagnaire.

Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz", „Zapach zielonej papai") udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności" (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. 

Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje. 

Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme'a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności" odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette" nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!

4.09 godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).

Czas trwania: 135 min (Gutek/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 15 zł 
Miejsce: sala Gloria (I piętro) 

Lokalne tożsamości - Architektura Bytomia na zdjęciach

Miejsce: Biuro Promocji Bytomia, ul. Rynek 7
Kategoria: Historia
Data: 2024-09-04 - 2024-09-17
Godzina: 8:00 - 15:00
Historia / 2024-09-04

Przez dziesięć dni 35 miłośników fotografii z Polski, Słowacji, Słowenii, Szwecji oraz Włoch przemierzało zakamarki Bytomia. Wykonali setki zdjęć w różnych technikach: cyfrowej, analogowej oraz camera obscura, dokumentując architekturę naszego miasta. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie najlepszych fotografii, które będzie można zobaczyć podczas wystawy od środy 4 września w Biurze Promocji Bytomia /Rynek 7/.

Zdjęcia powstały podczas międzynarodowych warsztatów fotograficznych w ramach projektu „PHOTOsynthesis: local identities”. W ramach warsztatów 35 pasjonatów fotografii z Polski oraz Szwecji, Włoch, Słowacji i Słowenii poznawało historię Bytomia, Rozbarku i Górnego Śląska.

Biorąc udział w spacerach fotograficznych, spotkaniach z miłośnikami historii Bytomia oraz społecznikami mogli nie tylko poznać dzieje miasta, jego dzielnic i architektury postindustrialnej, ale również unikalną tożsamość Bytomia, który w tym roku obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich.

Na wystawie, której wernisaż odbędzie się we wtorek w Teatrze Rozbark o 17:00 zobaczymy przede wszystkim zdjęcia bytomskiej architektury, wśród której będą przeważać fotografie poprzemysłowych obiektów na terenie Bytomia. Wystawę zdjęć będzie można również oglądać od 4 do 17 września w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 od 8:00 do 15:00.

Wstęp wolny.

Wystawa została dofinansowana z budżetu województwa śląskiego, Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Organizatorami wystawy są m.in.: Fundacja Żywego Słowa – Skaczący Słoń, Teatr Rozbark, Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku oraz Miasto Bytom.

 
do góry