• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 01.04.2022

Wystawa Barwy ziemi

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-03-25 - 2022-04-29
Miejska Biblioteka Publiczna / 2022-03-25

Do końca kwietnia można podziwiać w MBP wystawę malarstwa Patrycji Rutkowskiej, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, uczestniczki od najmłodszych swoich lat przedszkolnych zajęć plastycznych prowadzonych przez mgr. Alinę Muschialik.

Gmach główny MBP I piętro
pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
wstęp wolny

Sztuka zdobienia. Wystawa Górnośląskie kroszonki

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek przy ul. Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-03-26 - 2022-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2022-03-26

„Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą już od 26 marca będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Laureatów poznamy 26 marca o godz. 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 30 kwietnia 2022 roku. Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu.

Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

BCKino - Fabian albo świat schodzi na psy

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-04-01
Godzina: 19:15:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-04-01

Fabian albo świat schodzi na psy – dramat Niemcy, 2021; reż.: Dominik Graf ; obsada: Tom Schilling, Saskia Rosendahl, Albrecht Schuch.

Najnowszy film niemieckiego reżysera Dominika Grafa to ekranizacja jednej z najważniejszych powieści Republiki Weimarskiej: „Fabian: Historia pewnego moralisty Ericha Kästnera”. Berlin, rok 1931. Zmierzch Republiki Weimarskiej. Miejskie życie toczy się tu szybko i intensywnie, choć wciąż pobrzmiewają duchy niezabliźnionych ran z przeszłości oraz niepewność związana z tym, co nadejdzie. Codziennością rządzi chaos, daje się wyczuć wyraźny społeczny ferment. Miejskie szlaki przecieramy wraz z aspirującym pisarzem Jakobem Fabianem. Do spółki ze swoim najlepszym przyjacielem Stephanem Labude prowadzą nocne życie, odwiedzając coraz to dziwniejsze lokale. Ten osobliwy miejski labirynt wydaje się w równej mierze ekscytujący, co opresyjny. Szansą na odnalezienie właściwej drogi okazuje się dla Jakoba spotkanie z początkującą aktorką, która szybko zweryfikuje jego dotychczasowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Czas trwania: 176 min (Aurora - Kinoplex-Silesia).

BCKino - Mój dług

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-04-01
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-04-01

Mój dług – dramat Polska, 2021; reż.: Denis Delić, Bogusław Job; obsada: Piotr Stramowski, Bartosz Sak, Olga Bołądź, Anna Karczmarczyk, Piotr Polk.

Wstrząsająca, prawdziwa historia nierównej walki o sprawiedliwość i przetrwanie. Zwyczajny obywatel skazany za zamordowanie brutalnego bandyty musi znaleźć w sobie siłę, by przeżyć wieloletnie więzienie. Szokujący obraz więziennych realiów, korupcji organów ścigania i bezradności wymiaru sprawiedliwości. Zbrodnia i kara w realiach Polski lat 90-tych. Mocne kino dla widzów, którzy nie unikają trudnych tematów.

Czas trwania: 100 min (Monolith - Kinoplex-Silesia).

Ireneusz Krosny – Mowa Ciała

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-04-01
Godzina: 20:00:00
Podkategoria: Kabarety
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-04-01

Ireneusz Krosny jest najbardziej popularnym polskim mimem. Tworzy autorskie pantomimiczne spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł – po pierwsze jest to własne i niesztampowe poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny styl ruchu, który mim wypracował w ciągu wieloletniej praktyki scenicznej. Jego technika jest przezroczysta, jak dykcja u aktora – czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie, daje widzowi poczucie łatwości działania mima na scenie.

Spektakle Krosnego wprowadzają widzów w bogaty świat różnorodnych postaci i ich historii, emocji, wrażeń, które kreuje tylko jedna osoba, obecna na scenie „Chicago Reader”, przyznając Krosnemu nagrodę krytyków w 1998 r. napisał: „Świeży, śmieszny – nie można mu się oprzeć” – i od lat nic się w tym zakresie nie zmienia.

Czas trwania: 60 minut.

Ireneusz Krosny - Mowa Ciała przeniesiony z 17.04.2021, 09.05.2021, na 01.04.2022, godz. 20:00

W miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu wydarzenia lub jego odwołania.

 
do góry