Kalendarium

terminarz dnia 06.04.2021

Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2021-02-04 - 2021-06-30
Muzeum Górnośląskie / 2021-02-04

Celem ekspozycji jest prezentacja najcenniejszych zabytków zgromadzonych przez ponad wiek przez Dział Archeologii, który może poszczycić się najbogatszą, liczącą ponad 350 tysięcy eksponatów kolekcją, mówiącą o przeszłości ziemi śląskiej na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia. Obejmuje ona okres od epoki kamienia po nowożytność. Składają się na nią zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych, zarówno wykopaliskowych, jak i powierzchniowych, a także dary kolekcjonerów prywatnych i instytucji.

Ekspozycja „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce”

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2021-02-04 - 2021-04-11
Muzeum Górnośląskie / 2021-02-04

Wystawa „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«” zrealizowana została głównie w oparciu o zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Kolekcja prac Stacha z Warty oraz Szczepowców liczy ponad 100 obiektów i jest bezsprzecznie jednym z największych zespołów dzieł wspomnianych artystów, jakie znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych w Polsce. W jej ramy wchodzą zarówno prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafika, rysunki, jak i projekty znaczków oraz medalu, plakaty, a także artefakty związane z artystami. Wystawę dopełniają dzieła udostępnione przez Muzeum Narodowe w Warszawie (z kolekcji Marka Maciołowskiego) w postaci prac rzeźbiarskich Stanisława Szukalskiego, Muzeum Okręgowe w Toruniu, które użyczyło zbiór monet oraz medali, Muzeum Śląskie w Katowicach, będące depozytariuszem obiektu z kolekcji prywatnej, Galerię Dyląg w Krakowie, a także kolekcjonerów prywatnych, dzięki którym na wystawie znalazły się nie tylko interesujące dzieła Szukalskiego i Szczepowców, ale także związane z nimi artefakty.

Wystawa pokonkursowa XX Wojewódzkiego konkursu twórczości plastycznej dzieci i młodzieży ”Moja ulubiona pora roku”

Miejsce: Galeria Rotunda, Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2021-04-06 - 2021-04-23

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 oraz  Miejska Biblioteka Publiczna  zaprasza na wystawę pokonkursową XX Wojewódzkiego konkursu twórczości plastycznej  dzieci i młodzieży ”Moja ulubiona pora roku”. Celem konkursu była prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży. Nadesłane prace zostały ocenione w 6 kategoriach w technice plastycznej dowolnej.

 

 
do góry