• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Wyniki wyszukiwania/Jak możesz pomóc uchodźcom z Ukrainy - aktualizacja

Jak możesz pomóc uchodźcom z Ukrainy - aktualizacja

8 Marca 2022

Organizacja i mobilizacja. W Bytomiu powstał punkt pomocy Ukraińcom, w którym na wsparcie mogą liczyć uchodźcy zza wschodniej granicy, a także Ukraińcy mieszkający w Bytomiu. Jest też punkt - centrum wolontariatu, który  koordynuje pomoc rzeczową, noclegową, transportową, żywieniową  i inną przekazywaną i oferowaną  przez mieszkańców Bytomia, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe.

W związku z lawiną telefonów zarówno od ukraińskich mieszkańców naszego miasta, sparaliżowanych strachem o swoich najbliższych, jak i sygnałów płynących od bytomian, którzy chcą się czynnie włączyć w pomoc Ukraińcom, miasto koordynuje działania mające usystematyzować kwestie wsparcia uchodźców.

- Widzimy jak dramatyczna jest sytuacja, dlatego podejmujemy konkretne działania bez zbędnej zwłoki. W działania te zaangażowane są wszystkie służby miejskie, począwszy od pomocy społecznej, po bazę szkół, internatów, ośrodka interwencji kryzysowej, poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego, ale też trzeci sektor i osoby prywatne - mówi  prezydent Mariusz Wołosz.

Uwaga! Przedsiębiorcy, właściciele piekarni i sklepów spożywczych z nabiałem, warzywniaków, sklepów mięsnych, którzy chcą pomóc nieodpłatnie, prosimy o zgłoszenie do lokal w Bytomiu. Przedsiębiorców z branży remontowej, którzy chcieliby nieodpłatnie pomóc w przygotowaniu lokali mieszkalnych dla potrzeb uchodźców również prosimy o kontakt z Centrum Wolontariatu.

Jeśli ktoś zdecydował się przyjąć do swojego domu w Bytomiu uchodźców z Ukrainy, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z PCZK (nr tel. 32 786 84 50 , 47 851 02 15, e-mail:

Wstrzymana zbiórka odzieży

Na ten moment lokal w Bytomiu nie prowadzu już zbiórki odzieży. Zebrane ubrania zostały przekazane do Bytomskiego Ośrodka Edukacji przy ul. Karola Miarki 29.

Punkt pomocy w urzędzie

W Urzędzie Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 w pokoju 119 (na parterze) uruchomiono punkt informacyjny dla uchodźców chcących przyjechać do naszego miasta lub tych, którzy już przyjechali. Tutaj otrzymają informację na jaką pomoc mogą liczyć. Punkt jest czynny w godzinach funkcjonowania urzędu.

Numer telefonu do punktu informacyjnego: 32 786 81 19 (telefon czynny od 7.30 do 15.00, po godzinach pracy UM nr telefonu całodobowego: 47 851 02 15),

e-mail: 

 

- Wszystkich bytomian, którzy chcieliby włączyć się w zbiórkę, zachęcamy do przyniesienia środków opatrunkowych do lokalu w Bytomiu. Mieszkańcy, którzy zamiast pomocy rzeczowej wolą pomoc finansową, będą mogli włączyć się w zbiórki organizowane przez bytomskie organizacje pozarządowe - mówi prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Dla uchodźców z Ukrainy będą potrzebne także miejsca pracy, dlatego zachęcamy także wszystkich przedsiębiorców do zgłaszania chęci pomocy.

Pomoc Ukrainie

Drohobycz - ukraińskie miasto partnerskie Bytomia poprosiło prezydenta Mariusza Wołosza o zakup ambulansu. W ramach współpracy z miastem, Fundacja PETRALANA, która posiada status organizacji pożytku publicznego, uruchomiła możliwość dokonywania wpłat. Cel już zrealizowano - ambulans trafił do Ukrainy. Zbiórka trwa nadal.

Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w zbiórce prosimy o dokonywanie wpłat na konto Fundacji PETRALANA w PKO Banku Polskim z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”. Nr konta: 25 1020 2313 0000 3802 0531 2709.

Wsparcie na utrzymanie uchodźców z Ukrainy

Urząd Miejski w Bytomiu uruchomił specjalny numer konta, na który można wpłacać darowizny na rzecz utrzymania uchodźców z Ukrainy w Bytomiu.

Numer konta: 61 1560 1049 2103 0087 3558 0011 z dopiskiem „Darowizny na zabezpieczenie pobytu uchodźców z Ukrainy”. 

Dla wszystkich wpłat z zagranicy w danych do przelewu należy wpisać:

Gmina Bytom, Getin Noble Bank S.A.,

GBGCPLPK

PL 61 1560 1049 2103 0087 3558 0011

Podobne wiadomości:

do góry