Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 października 2020, Łukasza, Urbana, Augusta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Życzenia z okazji zakończenia roku szkolnego

Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy, Pracownicy
Dzieci i Uczniowie
bytomskich szkół i przedszkoli

Aktualna sytuacja epidemiczna w szkołach i przedszkolach

Aktualna sytuacja epidemiczna w szkołach i przedszkolach Data publikacji: 16 października 2020Od poniedziałku, 19 października na tryb edukacji hybrydowej przechodzą wszystkie bytomskie szkoły ponadpodstawowe. O organizacji pracy placówek w okresie rosnącej liczby zachorowań, rozmawiał wiceprezydent Adam Fras podczas dzisiejszej /16 października/ wideokonferencji z szefami bytomskich szkół.
 
W całym kraju rośnie liczba szkół, w których pojawiają się przypadki zakażenia koronawirusem.  Według danych MEN już w 483 polskich szkołach wprowadzono zdalne nauczanie, a w prawie 1382 placówkach dzieci i młodzież uczy się w trybie hybrydowym. Decyzją rządu, od poniedziałku to rozwiązanie mające na celu zmniejszenie liczby osób w szkole w tym samym czasie, zostanie wprowadzone we wszystkich szkołach ponadpodstawowych i wyższych w kraju – w tym 13 bytomskich szkołach ponadpodstawowych i dwóch policealnych.
 
W ramach nauczania – w zależności od organizacji pracy szkoły – uczniowie zostaną podzieleni na kilka grup, z których część będzie się uczyć w domach, a pozostała cześć – w szkole. Z najnowszego raportu płyną informacje o 7 uczniach zakażonych koronawirusem w Bytomiu i 32 nauczycielach, u których potwierdzono pozytywny wynik testu. 960 uczniów z  Bytomia  przebywa na kwarantannie. Na kwarantannie przebywa też 93 nauczycieli, 32 pracowników administracji. U siedmiu z nich stwierdzono wynik pozytywny.
 
Sanepid prowadzi wywiady wśród osób, które miały bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi i podejmuje decyzje o nałożeniu kwarantanny. Ze względów bezpieczeństwa, wiceprezydent Adam Fras, zwrócił się do dyrektorów placówek edukacyjnych, aby zawiesili organizację zajęć pozalekcyjnych, a także wprowadzili rygor noszenia maseczek i bezwzględnej dezynfekcji.
 
Ponieważ pojawiły się przypadki zachorowań wśród pracowników, którzy prowadzą zajęcia w kilku przedszkolach, podjęto decyzję, by na czas wzmożonego wzrostu zachorowań, zrezygnować w tych placówkach z zajęć prowadzonych przez dochodzących nauczycieli i przenieść te zajęcia w tryb zdalny.
 
Zamknięcie szkół i całkowite przejście w tryb nauczania zdalnego, to dla nas ostateczne rozwiązanie. Myślę tu o maturzystach, uczniach  w klasach kończących roczniki, bo dla nich spokój i ciągłość procesu dydaktycznego jest bardzo ważna. Dopóki sytuacja na to pozwoli, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, starajmy się zapewnić zajęcia edukacyjne w szkole - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta.  
 
W bytomskich szkołach trwa ustalanie szczegółów mieszanego nauczania, które będzie organizowane w zależności od specyfiki kształcenia w danych szkołach. I tak w jednej ze szkół, które prowadzą praktyczną naukę zawodów, wyznaczone zostaną poszczególne dni na praktyki, a  w inne prowadzone będą zajęcia  stacjonarne. Dyrektorzy niektórych placówek zdecydowali o podzieleniu szkoły na pół i ograniczeniu kontaktów pomiędzy uczniami i nauczycielami poprzez wprowadzenie rotacji: tydzień w szkole, tydzień  - na nauczaniu zdalnym.
 
Szkoły, w których potwierdzono pozytywne wyniki koronawirusa i tam, gdzie duża grupa nauczycieli przebywa na kwarantannach, w pierwszej kolejności będą  wprowadzały nauczanie zdalne.
 
Dane z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej (16 października)??


Liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni /liczba osób ogółem/ - 1364;
Liczba osób poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PPIS - 85;?
Liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym PPIS - 209;
Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia SARS CoV-2 -12;?
Liczba ozdrowieńców /liczba osób ogółem/ - 1197;?
Liczba zgonów /SARS CoV-2/ - 35
Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.