Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 kwietnia 2019, Aleks, Grzegorz, Aleksander

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Monitoring GPR. W jakim kierunku powinny pójść zmiany?

Śródmieście powinno być wizytówką miasta i tam należy zintensyfikować działania rewitalizacyjne - wynika z raportu monitoringu Gminnego Programu Rewitalizacji. Po dwóch latach od przyjęcia GPR-u miasto sprawdza, czy założone wcześniej cele odnowy były właściwe i czy przynoszą one spodziewane efekty.

Jaśniej w Bytomiu: 2230 lamp ulicznych przejdzie modernizację

Bytom rozpoczyna projekt modernizacji oświetlenia drogowego, w ramach którego aż 2230 miejskich opraw zostanie wymieniona na energooszczędne oświetlenie LED-owe. W parku, na ulicach i placach Bytomia będzie jaśniej i bezpieczniej. Spadną też rachunki za energię elektryczną – zużycie prądu może zmniejszyć się nawet o połowę!

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu Data publikacji: 7 września 2018Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla. Wzięli w niej udział również: prezes firmy Perfekt Developer Mirosław Serkies, główny architekt firmy Modero Adam Kołodziej, prezes firmy AGC Rafał Goli i prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Bytomiu Roman Jopa.

Jak zaznaczył prezydent Bartyla – Przez ostatnie lata udało nam uczynić z Bytomia miasto atrakcyjne nie tylko dla inwestorów, ale także dla jego mieszkańców. Najlepiej świadczy o tym fakt, że cztery firmy deweloperskie rozpoczynają inwestycje, dzięki którym powstanie ponad 800 nowych mieszkań.

Nowe lokale mieszkalne powstaną w czterech dzielnicach miasta: w Szombierkach (400 mieszkań, inwestycja AGC „Srebrne Stawy”), w Łagiewnikach (130 mieszkań i domów, inwestycja Perfekt Developer), w Stroszku (350 mieszkań, Grupa Zdrowit „5 wież”) oraz w Bobrku ( 34 domy, „Osiedle pod Brzozami”).

Prezydent Bartyla przypomniał, że 30 ha terenów wokół rzeki Bytomki miały pierwotnie zostać zakupione przez przedsiębiorcę zajmującego się składowaniem i przetwarzaniem odpadów. – Moja decyzja o skorzystaniu z prawa pierwokupu tych terenów, a następnie pozyskanie 85% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska sprawiła, że za kwotę ponad 24 mln zł tereny te zostaną wkrótce przywrócone mieszkańcom Bytomia. Ich rekultywacja znacząco zwiększyła atrakcyjność tej okolicy i stanowiła motywację dla inwestorów. W miejscu byłych nieużytków pokopalnianych jeszcze w tym roku powstaną cztery pełnowymiarowe i oświetlone boiska sportowe, cztery siłownie zewnętrzne, a także ścieżka rowerowa o długości 6 kilometrów.

Prezes AGC Rafał Goli, którego firma już stworzyła na terenie Szombierek pole golfowe oraz pierwsze budynki mieszkalne, skomentował dotychczas podejmowane w Bytomiu działania - Jako inwestor działamy w wielu miastach, takich jak np. Katowice, czy Piekary Śląskie; Jednak w żadnym innym mieście nie spotkaliśmy się z tak dobrą kulturą współdziałania, jak w Bytomiu. Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za tę współpracę.

Firma Perfekt Developer swoją inwestycję na terenie Łagiewnik przeprowadza w sąsiedztwie jednego z kilku zrewitalizowanych w ostatnich latach terenów zielonych – Parku Amendy. Jej Prezes Mirosław Serkies powiedział – To dopiero początek. Bytom ma ogromny potencjał, który rozpoczął wykorzystywać. Już teraz mogę stanowczo powiedzieć, że nasza firma będzie inwestowała w Bytomiu przed co najmniej następne 10 lat. Prezes Serkies dodał również, że Bytom to jedno z miast, z którymi najlepiej mu się współpracuje – Ta przychylność przy pomocy w realizacji inwestycji jest zauważalna po stronie prezydenta Bartyli i jego zastępcy, ale także urzędników bytomskiego magistratu.

Zaprezentowana została również współpraca bytomskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z firmą Hoger na terenie Bobrka. W zamian za przekazanie inwestorowi terenów, 8 spośród 34 wybudowanych przez niego domów zostanie przekazanych TBS. Prace ruszą jesienią br., a pierwszy dom ma powstać do końca grudnia 2018.

Na konferencji nie mógł być obecny przedstawiciel firmy „Grupa Zdrowit”. Inwestor jednak poinformował, że mieszkania w wybudowanym już przez niego w Stroszku budynku sprzedały się błyskawicznie, co stanowiło dla niego sporą motywację do dalszych inwestycji.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.