Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

50 lat Czarnych Bytom

Data publikacji: 9 października 2016Wybitni sportowcy, przedstawiciele władz na szczeblu miasta, województwa i kraju oraz przedstawiciele organizacji sportowych, w tym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wzięli udział w uroczystej gali z okazji 50-lecia Klubu Sportowego Czarni Bytom.

Początki zwykle nie są proste i 50 lat temu nic nie wskazywało na to, że „Czarni” staną się prawdziwym gigantem krajowych i międzynarodowych mat. Wszyscy mamy świadomość, że obecną pozycję Klub zawdzięcza długoletniej ciężkiej pracy, wytrwałości, zdolnościom organizacyjnym oraz niewątpliwej osobistej charyzmie śp. Józefa Wiśniewskiego
– powiedział Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Jubileusz to doskonała okazja do przypomnienia i uhonorowania tych wszystkich sportowców, działaczy i trenerów, którzy przez lata tworzyli obfitującą w liczne sukcesy potęgę bytomskiego judo. Potęgę, której symbolem są nie tylko nazwiska olimpijczyków i medalistów Mistrzostw Świata i Europy, ale również kilkuset medalistów Mistrzostw Polski seniorów i juniorów. Jeśli dołączymy do tego liczne tytuły drużynowe, to trudno nie zauważyć, że obchodzimy dziś złoty jubileusz najlepszego klubu w historii polskiego judo. Myślę, że fakt ten napełnia dumą wszystkich bytomian, nawet tych, którzy na co dzień nie interesują się sportem – dodał Damian Bartyla.

W czasie gali, która odbyła się 8 października w Operze Śląskiej, wręczono odznaczenia dla zawodników – pionierów bytomskiego judo, późniejszych trenerów i działaczy oraz zawodników, którzy jako pierwsi w 1966 roku poprowadzili Klub do sportowych sukcesów. To oni zdobywali medale jako pierwsi i stawali się przykładem dla przyszłych pokoleń.

Wyróżnienia z rąk Sławomira Kownackiego - Prezesa Polskiego Związku Judo otrzymali:
Zdzisław Picza – Honorowy Medal Polskiego Związku Judo
Marian Donat - Honorowy Medal Polskiego Związku Judo
Andrzej Kruszena – Honorowy Medal Polskiego Związku Judo
Ryszarda Hara - Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Judo
Wiktor Śliwiński - Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Judo
Piotr Skwara – Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Judo
Andrzej Wienca – Srebrna Honorowa Odznaka Polskiego Związku Judo
Anna Socha – Srebrna Honorowa Odznaka Polskiego Związku Judo

Zenon Mościński, były zawodnik i jeden z trenerów klubu, z rąk Damiana Bartyli - Prezydenta Bytomia oraz Andrzeja Wężyka - Przewodniczącego Rady Miejskiej otrzymał Medal Miasta Bytomia oraz został odznaczony Medalem Europejskiej Unii Judo.

W czasie uroczystych obchodów 50-lecia Czarnych Bytom wyróżniono również jubilatów - osoby najdłużej związane z klubu. Wśród nich znaleźli się: Krzysztof Gajos, Piotr Wicher (odznaczony przez Ministerstwo Sportu brązową odznaką „ za zasługi dla sportu”), Przemysław Matyjaszek (odznaczony przez Ministerstwo Sportu brązową odznaką „ za zasługi dla sportu”), Wiesław Czekaj (odznaczony Medalem srebrnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego „za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego), Marek Pituła (odznaczony Medalem brązowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego „za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego),Marek Słyk (odznaczony Medalem brązowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego „za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego), Stanisław Fiedeń (odznaczony Honorowym Medalem Polskiego Związku Judo), Eugeniusz Misztal (wyróżniony Srebrną Honorową Odznaką Polskiego Związku Judo).

Wśród dziesięciu najlepszych zawodników i zawodniczek w 50-letniej historii klubu znaleźli się: Waldemar Legień, Janusz Wojnarowicz, Robert Krawczyk, Przemysław Matyjaszek, Paweł Zagrodnik, Piotr Sadowski, Ewa Konieczny, Beata Rainczuk, Arleta Podolak oraz Beata Pacut. Łącznie zawodnicy ci zdobyli do tej pory 122 medale, w tym 62 złote. GKS Czarni Bytom za swoje zasługi w rozwoju judo został odznaczone przez Unię Europejską Judo specjalnym wyróżnieniem Medalem Unii Europejskiej Judo, który w czasie gali został wręczony Wiesławowi Wiśniewskiemu - prezesowi kubu - przez Sergeya Soloveychika – Prezydenta Europejskiej Unii Judo. Z kolei PKOL wyróżnił Czarnych Bytom Złotym Medalem „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”.

Wielokrotnie w czasie tego jubileuszowego spotkani padały słowa najwyższego uznania dla wielkiej charyzmy śp. Józefa Wiśniewskiego, który przez 48 lat w sposób doskonały kierował Klubem zapewniając mu światową renomę oraz wychowując niezwykle utalentowanych zawodników.

W uroczystym spotkaniu udział wzięli m.in.: Jan Widera, Wiceminister Sportu, posłowie i senatorowie, Siergiej Sołowiejczik – Prezydent Europejskiej Unii Judo, przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rodzina śp. Józefa Wiśniewskiego – prezesa klubu, goście z Francji, władze Bytomia, w tym Damian Bartyla – prezydent miasta oraz liczni zgromadzeni działacze, zawodnicy i sympatycy klubu Czarni Bytom. Gośćmi honorowymi gali byli sportowcy i medaliści Mistrzostw Europy i Świata oraz Igrzysk Olimpijskich, w tym Waldemar Legień – Honorowy Obywatel Miasta Bytomia.

Patronat nad galą objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Polski Związek Judo oraz Prezydent Miasta Bytomia.

Uroczystość została dofinansowana przez Gminę Bytom.

Galeria zdjęć:Autor: ww
Zdjęcia: Hubert Klimek/UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.