Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2020, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

5. Bytom Film Festiwal za nami

5. Bytom Film Festiwal za nami Data publikacji: 7 września 2019Za nami pokazy filmów, w tym wyróżnionych wieloma prestiżowymi nagrodami, spotkania, warsztaty oraz rozmowy z filmowcami. Dzisiaj /7 września/ poznaliśmy również najlepsze filmy krótkometrażowe. Po trzech dniach zakończyła się 5. edycja Bytom Film Festiwal.

Sobota była ostatnim z dni bytomskiego festiwalu, podczas którego nie zabrakło spotkań z tak wybitnymi osobistościami świata filmu jak: Allanem Starskim czy Ewą Braun, laureatami Oskara za scenografię do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, jak również warsztatów, rozmów oraz pokazów filmów. Jednym z najciekawszych punktów ostatniego dnia festiwalu było kolejnej spotkanie z Allanem Starskim i Ewą Braun, Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich, na którą złożyły się krótkometrażowe dokumenty dotyczące powstań śląskich oraz XX-wiecznej historii Śląska oraz pokaz filmu Agnieszki Holland „Europa, Europa” w ramach stałego punktu festiwalu „W hołdzie Mistrzyni” z okazji 40. rocznicy reżyserskiego debiutu reżyserki.

Na zakończenie Festiwalu nagrodzone zostały także filmy krótkometrażowe w trzech kategoriach: najlepszy dokument, najlepszy film fabularny oraz najlepszy eksperyment lub animacja.

Nagrodę w kategorii najlepszy film dokumentalny otrzymała za film „Połączeni” Aleksandra Maciejczyk, z kolei tytuł w kategorii najlepszy film fabularny przypadł Damianowi Kocurowi za film „1410”, a najlepszym eksperymentem/animacją okazał się film „Tango Tęsknot” Marty Szymańskiej. Nagrody przyznano również w kategoriach: Najlepszy Blog Filmowy - „Referat Filmowy” Jowity Czubek i Łukasza Mańkowskiego, tytuł w kategorii Najlepsza Recenzja otrzymała Magdalena Bryja, zaś w kategorii Najlepsza Videorecenzja zwyciężyła Aniela Janowska.

Przypomnijmy, że kiedy w 2014 roku wystartowała pierwsza edycja imprezy, w zamyśle miało to być jednodniowe wydarzenie poświęcone wyłącznie prezentacji filmów o Bytomiu. Z biegiem lat jego formuła ewoluowała stwarzając nie tylko doskonałą okazję do przypomnienia dorobku narodowego dziedzictwa sztuki filmowej, ale też spotkania wielkich nazwisk środowiska filmowego i dyskusji o kinematografii.

Patronat nad Festiwalem objął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek/Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.