Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
03 kwietnia 2020, Renata, Jakub, Ryszard

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Osobno, ale razem

Jak sobie radzimy podczas kwarantanny? Jak się odnajdujemy w naszym nowym rytmie dnia? I wreszcie jak się wspieramy w tym trudnym czasie? Wyślij nam swoje zdjęcie i podziel się doświadczeniami, biorąc udział w akcji „Osobno, ale razem”.

Kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki czy bulwary będą zamknięte. Oprócz tego zmienione zostają zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Zewsząd płynie pomoc dla Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Samochody transportowe, urządzenia do dezynfekcji, aparat RTG, budowa dwóch śluz na terenie oddziału zakaźnego, respiratory, a także środki finansowe na zakup płynów i sprzętu do dezynfekcji. Zewsząd płynie pomoc dla miejskiego szpitala w Bytomiu.

Komunikat dla klientów Wydziału Komunikacji

Zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdów oraz inne wnioski w sprawie pojazdów można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub drogą elektroniczną (platforma ePUAP i elektroniczna skrzynka podawcza systemu pojazd i kierowca). Zobacz linki – TUTAJ

Uwaga! Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Najważniejsze informacje, jak należy postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Wszystko co musicie wiedzieć znajdziecie TUTAJ

Od 16 marca Urząd Miejski zamknięty. Obsługa przez telefon i internet

Od poniedziałku, 16 marca /do odwołania/ Urząd Miejski w Bytomiu, podległe mu jednostki organizacyjne oraz spółki miejskie zostaną zamknięte. Klienci będą mogli skorzystać z usług tylko w nadzwyczajnych sytuacjach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

2 zł za korzystanie z szaletów bezobsługowych. Dlaczego miasto wprowadza opłatę?

2 zł za korzystanie z szaletów bezobsługowych. Dlaczego miasto wprowadza opłatę? Data publikacji: 23 marca 2020Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie opłaty za korzystanie z szaletów bezobsługowych ze względu na ich nieustanną dewastację i kradzieże sprzętu, a także coraz częstsze przypadki, kiedy stały się one miejscem noclegu dla osób bezdomnych – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Dzisiaj, 23 marca na sesji Rady Miejskiej radni podjęli decyzję o wprowadzeniu opłaty – 2 zł od osoby – za korzystanie z szaletów bezobsługowych, które znajdują się przy ul. Łukasza Wallisa oraz na pl. gen. Władysław Sikorskiego /dworzec tramwajowy/ i Michała Wolskiego /dworzec autobusowy/. Wprowadzona opłata ma na celu zrównoważenie kosztów, jakie miasto ponosi w związku z utrzymaniem szaletów bezobsługowych, które nieustannie są niszczone. Takim przykładem jest m.in. szalet przy ul. Wallisa, który ze względu na powtarzającą się dewastację drzwi oraz wyposażenia był przez długi czas wyłączony z użytkowania. Podobne zniszczenia: ubikacji, pisuarów, ścian szaletów, innego sprzętu, ale także kradzieże dozowników mydła czy ręczników zdarzały się na pl. Sikorskiego i Wolskiego. Koszty tych napraw, uzupełnienia elementów wyposażenia, jak również środków sanitarnych obciążają budżet miasta, a tym samym wszystkich mieszkańców. Tylko w ostatnim okresie naprawy i remonty /między innymi: uzupełnienie poręczy dla niepełnosprawnych, drzwi wewnętrznych i wejściowych/ w szaletach bezobsługowych wyniosły prawie 30 tys. zł.

Oprócz niszczenia i kradzieży w szaletach, coraz częściej są one zajmowane przez osoby bezdomne, zwłaszcza w nocy. Niejednokrotnie z tego powodu wpływały skargi mieszkańców, którzy nie mogli skorzystać z toalet. Wprowadzona opłata za korzystanie z szaletów bezobsługowych ma na celu wyeliminowanie tego typu zdarzeń w przyszłości. Warto dodać, że roczny koszt utrzymania szaletów wyniósł w 2019 roku prawie 387 tys. zł.

Opłatę wprowadzamy tylko w szaletach bezobsługowych. Natomiast szalety miejskie przy ul. Chrzanowskiego i Kościelnej, w których jest stała obsługa, nadal będą bezpłatne dla mieszkańców – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Warto podkreślić, że ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, podjęliśmy również decyzję, aby wszystkie szalety miejskie zamykać w godzinach nocnych – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

W Bytomiu miasto dysponuje pięcioma szaletami: trzema bezobsługowymi – ul. Wallisa, pl. Sikorskiego i Wolskiego /sprzątane trzy razy dziennie/, a także dwoma przy ul. Chrzanowskiego i Kościelnej, które czyszczone są na bieżąco przez stałą obsługę w godzinach otwarcia. Warto dodać, że wszystkie szalety są dezynfekowane przeznaczonymi do tego środkami, a także wyposażone są w dozowniki z mydłem antybakteryjnym. Ich stan sanitarny w ostatnim czasie był dwukrotnie kontrolowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu, która potwierdziła prawidłowe ich funkcjonowanie.

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.