Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2020, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

14. Gorczycki Festiwal

Data publikacji: 6 listopada 2019koncert sąd.JPGPrzed nami 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Rozpoczynający się 14 listopada festiwal ma na celu zwrócenie uwagi na osoby z dysfunkcją wzroku poprzez program zawierający dzieła niepełnosprawnych kompozytorów oraz udział niewidomych artystów. Festiwal uczci także 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

Spośród szesnastu koncertów festiwalowych aż trzy odbędą się w Bytomiu. Już w piątek, 15 listopada w Operze Śląskiej wystąpi wielka gwiazda tegorocznej edycji, wybitna mezzosopranistka z USA, Vivica Genaux. W jej wykonaniu zabrzmią wirtuozowskie arie z oper i oratoriów barokowych twórców: Georga Friedricha Händla, Arcangela Corellego, Nicoli Antonio Porpory, Johanna Pachelbela, Johanna Adolpha Hassego, Pietra Torriego, Riccarda Broschiego oraz arie genialnego Antonia Vivaldiego. Solistce będzie towarzyszyć Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. 

21 listopada dziedziniec Sądu Rejonowego  stanie się po raz kolejny niezwykłym miejscem koncertu. Będziemy mieli okazję usłyszeć znakomity kwintet dęty – LutosAir Quintet, który jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.  W jego wykonaniu zabrzmią Preludium i fuga d-moll Johanna Sebastiana Bacha oraz Oktet Es-dur op. 103 Ludwiga van Beethovena w ciekawych aranżacjach Mordechaia Rechtmanna i Davida M.A.P. Palmquista. 

Miejscem spektakularnego koncertu finałowego będzie Opera Śląska, gdzie 8 grudnia  zabrzmi Oratorium Samson Georga Friedricha Händla, do wykonania którego zostali zaproszeni soliści specjalizujący się w muzyce barokowej oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Paula Esswooda z Wielkiej Brytanii. 

Będzie to z pewnością niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, podsumowujące tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, której przyświeca, jak zawsze, idea promowania muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach.
 
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na: www.gorczycki.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Sponsorami Festiwalu są Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA oraz Spółka Węglokoks Kraj Sp. z o.o.

 
 
 

logosy - stopka poziom 3.jpg
 

Autor: AK
Zdjęcia: materiały organizatora

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.