Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
05 czerwca 2020, Kira, Bonifacy, Waleria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

10. Noc Teatrów Metropolii

10. Noc Teatrów Metropolii Data publikacji: 5 listopada 2019Teatr Rozbark i Opera Śląska 9 listopada otworzą podwoje dla miłośników nocnego zwiedzania.  Podczas 10. Nocy Teatrów Metropolii będzie można zobaczyć spektakle, wziąć udział w warsztatach taneczno-wokalnych i zajrzeć za kulisy. Do wybranego teatru będzie można dojechać za darmo komunikacją miejską.

Organizatorem wydarzenia, które co roku przyciąga do śląskich teatrów tysiące widzów, jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Atrakcje przygotowane dla widzów w Bytomiu ucieszą z pewnością miłośników tańca, śpiewu i gry na instrumentach.

W Teatrze Rozbark impreza zaczyna się już o 15.00 warsztatami z tańca fizycznego, które poprowadzi Piotr Wach. O 16.00 rozpoczną się zajęcia jogi prowadzone przez Bożenę Miksę. Podczas Nocy Teatrów w bytomskim teatrze pojawi się również beatboxer Dominik Domix Franusik. Uczestnicy jego zajęć dowiedzą się jak trzymać mikrofon, żeby dźwięki wybrzmiewały, zrobią pierwsze sekwencje beatboxowe oraz stworzą utwór z wykorzystaniem loopstacji Boss RC-505! Dodajmy, że Domix występował z takimi artystami jak Kaliber 44, Mietek Szcześniak, Bartas Szymoniak, Opał, Floral Bugs.

O 20.00 widzowie Teatru Rozbark będą mogli zobaczyć spektakl "Plateau", nawiązujący do eseju filozofa Gillesa Deleuze’a i psychoanalityka Félixa Guattariego „Tysiąc plateau – drugi tom Kapitalizmu i schizofrenii” z 1980 roku. Dzieło to na wiele sposobów przepowiedziało niestabilną i chaotyczną erę cyfrową, tę, w której żyjemy. Pojęcia „tożsamości” i „rzeczywistości” wydają się całkowicie arbitralne i niepoznawalne, gdy napędza je globalizacja, turbokapitalizm i niezbadana moc internetu. Młody zespół taneczny na scenie staje się ikoną współczesności, z cyrkową zręcznością przyjmuje kolejne role i tożsamości, z których każda jest błyskotliwa, oszałamiająca, markowa.

Z kolei Opera Śląska przygotowuje na Noc Teatrów Metropolii dwa spektakle. Dla najmłodszych - zabawne, muzyczne przedstawienie „La serva padrona – Służąca panią”. Młodzi widzowie podczas spektaklu poznają świat opery, ale także wzbogacą swój słownik. Dowiedzą się kim jest nicpoń, kto zachowuje się jak impertynent i co to znaczy, że ktoś sobie folguje. Autorką polskiego przekładu jest Joanna Kulmowa, polska poetka, prozaiczka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci
i młodzieży. Natomiast nieco starsi melomani z pewnością świetnie będą się bawili na operze buffa księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego „Don Desiderio”.

Spektakle to jednak tylko część atrakcji tego wieczoru. Przed zwiedzającymi otwarte zostaną pracownie krawieckie, gdzie powstają kostiumy do najnowszej premiery. Podczas wędrówki po teatrze będzie można także przymierzyć kostiumy z innych produkcji i przez chwilę poczuć się jak tytułowa Tosca, Don Kichot czy Carmen. Aby kostium był kompletny i nieco tajemniczy, warto dołożyć do niego maskę teatralną wykonaną pod okiem fachowców w pracowni modelarskiej. Zwiedzający zajrzą też na próbę Chóru Opery Śląskiej oraz chóru dziecięcego, zobaczą jak wyglądają zajęcia Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych oraz przyjrzą się lekcji tańca przygotowanej przez szkołę baletową. Artyści Opery Śląskiej udzielą darmowej lekcji śpiewu, a chętni goście osobiście sprawdzą, jak brzmią operowe instrumenty. Podczas zwiedzania melomanom ma też pokazać się sam Upiór Opery...

Tej nocy za darmo także będzie można dojechać do wybranego teatru. Wystarczy pobrać na telefon lub wydrukować okolicznościowy bilet (PDF).

Teatr Rozbark

15:00 – 18:00: taniec fizyczny, prowadzenie Piotr Wach / studio A.
17:30: joga, prowadzenie Bożena Miksa / studio D
18:00 – 19:30: warsztaty z beatboxu, prowadzenie beatboxer Dominik Franusik / studio D
20:00: Plateau. Spektakl dla widzów 15+.

Opera Śląska

Spektakle:
17:00 LA SERVA PADRONA – SŁUŻĄCA PANIĄ G. Battista Pergolesi – spektakl dla dzieci ( sala koncertowa im. A. Didura) bilety w promocyjnej cenie.
 19:00 DON DESIDERIO J. M.K. Poniatowski (Duża scena);
bilety w promocyjnej cenie.
 
Zwiedzanie i warsztaty wokalne:
17:00 - 21:00 Operowa igła z nitka?... -  zwiedzanie pracowni krawieckich
17:00 - 21:00 Wykonaj maske? teatralna? oraz zaprojektuj kostium z pomoca? specjalistów i zabierz je do domu! - warsztaty plastyczne .
17:00 - 21:00 I Ty możesz zostać? Carmen, Tosca?... - przymierzanie? kostiumów
17:00 – 18:30 Zaśpiewaj z nami! Pokaz chóru dziecięcego Opery Śląskiej oraz warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży (sala szkoleniowa, parter)
18:30-18: 50 Jak oni śpiewają! Posłuchaj jak chór przygotowuje się do spektaklu „Don Desiderio“ (sala szkoleniowa, parter)
19:00 – 21:00 Tenor, sopran , baryton… - lekcja śpiewu operowego (sala szkoleniowa, parter)
17:00 - 21:00 Wszystko gra... pokaz instrumentów muzycznych z moz?liwos?cia? aktywnego udziału widzów (sala orkiestrowa im. N. Siessa, parter)
 

Warsztaty taneczne:
17:00 -17:45 Lekcja pokazowa Szkoły Baletowej w Bytomiu
17:45 – 18:30 próba otwarta do spektaklu „Don Kichot“ baletu Opery Śląskiej
18:30 - 19:15 Warsztaty oraz pokaz Studia Baletowego dla dzieci
19:30 -21:00 Warsztaty Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych
(sala baletowa, 4 piętro)

22:00 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania
22:45 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania
23:15 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania

* liczba miejsc na wycieczki „Poszukiwanie Upiora w Operze” ograniczona. Zapisy na zwiedzanie: bow@opera-slaska.pl, tel. 32 396 68 53
 


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Opera Śląska, K. Bieliński

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.