Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Zwiedzamy Bytom

Zwiedzamy Bytom Data publikacji: 13 lipca 201715 lipca poznamy tajemniczą historię schronu i byłego Gimnazjum w Miechowicach. Zbiórka o godz. 10. przy schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu-Miechowicach.

W obiekcie znajduje się m.in. wystawa przybliżająca historię II Wojny Światowej na terenie Śląska, w okresie ofensywy Armii Radzieckiej. Modernizacja podziemnego schronu przeciwlotniczego w Bytomiu – Miechowicach trwała prawie rok. Każdy, kto odwiedzi obiekt będzie zaskoczony ogromem prac, jakie wykonali pasjonaci militariów z Bytomia, a zwłaszcza efektami świetlnymi i dźwiękowi oraz eksponatami, jakie udało się zgromadzić kilka metrów pod ziemią. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze. W schronie  powstała Izba Pamięci. Poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Następnego dnia - 16 lipca odwiedzimy bytomską świątynię Klio, czyli Muzeum Górnośląskie – jedną z najstarszych, (prawie) nieprzerwanie działających placówek kulturalnych w Bytomiu, zwiedzimy obydwa gmachy Muzeum, dowiemy się jaką funkcję pełnił kiedyś gmach przy ul. Korfantego i jakie pamiątki z tamtego czasu zachowały się do dziś. Poznamy także fascynujące zbiory muzealne i jeden z najciekawszych przykładów architektury modernizmu w Bytomiu.

By wziąć udział w wycieczkach należy wysłać maila na: promo@um.bytom.pl, (z tytułem: wycieczka po Bytomiu), dokonać zgłoszenia dzwoniąc pod nr tel. 32 386 36 69 lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Koszt każdej wycieczki to 5 zł. Opłaty należy dokonać do piątku (14.07) w Biurze Promocji Bytomia.

Harmonogram wycieczek dostępny jest na stronie http://www.bytom.pl/odkrywali-rozbark

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.