Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
28 lipca 2017, Wiktor, Innocenty, Aida

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Są mieszkania dla młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na młodych w ramach piątej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Głosuj na Górę Miłości

Po raz kolejny jedna z inwestycji wykonanych przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu bierze udział w Plebiscycie „Modernizacja Roku”. Do konkursu zakwalifikowana została przebudowa zieleni w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu na Górze Miłości.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Zwiedzamy Bytom

Zwiedzamy Bytom Data publikacji: 13 lipca 201715 lipca poznamy tajemniczą historię schronu i byłego Gimnazjum w Miechowicach. Zbiórka o godz. 10. przy schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu-Miechowicach.

W obiekcie znajduje się m.in. wystawa przybliżająca historię II Wojny Światowej na terenie Śląska, w okresie ofensywy Armii Radzieckiej. Modernizacja podziemnego schronu przeciwlotniczego w Bytomiu – Miechowicach trwała prawie rok. Każdy, kto odwiedzi obiekt będzie zaskoczony ogromem prac, jakie wykonali pasjonaci militariów z Bytomia, a zwłaszcza efektami świetlnymi i dźwiękowi oraz eksponatami, jakie udało się zgromadzić kilka metrów pod ziemią. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze. W schronie  powstała Izba Pamięci. Poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Następnego dnia - 16 lipca odwiedzimy bytomską świątynię Klio, czyli Muzeum Górnośląskie – jedną z najstarszych, (prawie) nieprzerwanie działających placówek kulturalnych w Bytomiu, zwiedzimy obydwa gmachy Muzeum, dowiemy się jaką funkcję pełnił kiedyś gmach przy ul. Korfantego i jakie pamiątki z tamtego czasu zachowały się do dziś. Poznamy także fascynujące zbiory muzealne i jeden z najciekawszych przykładów architektury modernizmu w Bytomiu.

By wziąć udział w wycieczkach należy wysłać maila na: promo@um.bytom.pl, (z tytułem: wycieczka po Bytomiu), dokonać zgłoszenia dzwoniąc pod nr tel. 32 386 36 69 lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Koszt każdej wycieczki to 5 zł. Opłaty należy dokonać do piątku (14.07) w Biurze Promocji Bytomia.

Harmonogram wycieczek dostępny jest na stronie http://www.bytom.pl/odkrywali-rozbark

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.