Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 października 2017, Urszuli, Celiny, Hilarego

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Żołnierze górnicy mają swój pomnik. Pierwszy w Polsce

Żołnierze górnicy mają swój pomnik. Pierwszy w Polsce Data publikacji: 16 października 2016Pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający żołnierzy górników został odsłonięty 15 października przed budynkiem Teatru Rozbark. O jego budowę zwrócili się do prezydenta Bytomia członkowie Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.

Pomnik przedstawia wyłaniający się z kopalnianego chodnika wagonik z urobkiem węgla, na którym położona jest charakterystyczna dla członków wojskowych batalionów pracy czapka żołnierska. Bytom był jednym z kilkudziesięciu miejsc postoju wojskowych batalionów pracy, do których w latach 1949-1959 z powodów politycznych łącznie trafiło ok. 200 tys. poborowych.

Zmuszano ich do pracy w kopalniach węgla kamiennego, uranu i w kamieniołomach. Żołnierzy ze służb zastępczych, podobnie jak więźniów, kierowano w najgorsze i najniebezpieczniejsze miejsca kopalni. Czas "służby" wahał się między 24 a 36 miesiącami, a katorżnicza praca trwała nieraz po 16, a nawet ponad 20 godzin na dobę. Do pracy kierowano mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla władzy komunistycznej. Około 3 tys. pracowało w niebezpiecznych warunkach w kopalniach uranu. Fatalne warunki panujące pod ziemią, promieniowanie radioaktywne spowodowało śmierć i liczne choroby wśród górników.

Do tych batalionów wcielani byli patrioci, młodzi Polacy, którzy albo mieli już za sobą rozdział walki niepodległościowej, antykomunistycznej, albo pochodzili z rodzin patriotycznych, uważanych za niepoprawnych politycznie. To byli m.in. najmłodsi uczestnicy powstania warszawskiego, członkowie Armii Krajowej. W taki sposób próbowano zmienić ich system wartości, złamać ich kręgosłup moralny – powiedział Krzysztof Przybylski, Sekretarz Miasta.

Miejsce pomnika nie jest przypadkowe. Stoi przed dawną kopalnią Rozbark, gdzie kiedyś żołnierze górnicy pracowali. Odsłonięcie pomnika przywoływało bolesne wspomnienia: Dwóch braci AK-owców NKWD mi wykończyło – mówił st. Sierż Stefan Sobczyk, represjonowany politycznie żołnierz górnik. Wyrzucili jednego z tramwaju, drugiego też zabili, a mnie wcielili do roboty pod przymusem. Też mnie może chcieli wykończyć, ale nie dałem się.

W uroczystościach wzięli udział wzięli członkowie Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników i ich rodziny. To wielki zaszczyt, że zarząd związku zdecydował się na lokalizację pomnika w Bytomiu – mówił Krzysztof Przybylski. Obecnie jedynie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie znajduje się nagrobek poświęcony żołnierzom górnikom – dodał.

Galeria zdjęć:Autor: iwo
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot.: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.