Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2017, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kolejny odcinek Strzelców Bytomskich przebudowany

Kosztem ponad 730 tysięcy zł przebudowany został kolejny odcinek jednej z głównych ulic naszego miasta. Zakończyły się właśnie prace na odcinku ul. Strzelców Bytomskich od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej.

Wokół zdrowia seniora

To temat przewodni konferencji „Zdrowie Seniora”, która 15 grudnia odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Podczas niej poruszone zostaną kwestie związane z chorobą  Alzheimera, chorobami narządu wzroku i słuchu oraz zaburzeniami równowagi ciała.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szósta edycja Mieszkania dla Młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na chętnych do ich wynajęcia w ramach szóstej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Bytomska wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania do 6. edycji Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w piątek, 15 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Żołnierze górnicy mają swój pomnik. Pierwszy w Polsce

Żołnierze górnicy mają swój pomnik. Pierwszy w Polsce Data publikacji: 16 października 2016Pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający żołnierzy górników został odsłonięty 15 października przed budynkiem Teatru Rozbark. O jego budowę zwrócili się do prezydenta Bytomia członkowie Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.

Pomnik przedstawia wyłaniający się z kopalnianego chodnika wagonik z urobkiem węgla, na którym położona jest charakterystyczna dla członków wojskowych batalionów pracy czapka żołnierska. Bytom był jednym z kilkudziesięciu miejsc postoju wojskowych batalionów pracy, do których w latach 1949-1959 z powodów politycznych łącznie trafiło ok. 200 tys. poborowych.

Zmuszano ich do pracy w kopalniach węgla kamiennego, uranu i w kamieniołomach. Żołnierzy ze służb zastępczych, podobnie jak więźniów, kierowano w najgorsze i najniebezpieczniejsze miejsca kopalni. Czas "służby" wahał się między 24 a 36 miesiącami, a katorżnicza praca trwała nieraz po 16, a nawet ponad 20 godzin na dobę. Do pracy kierowano mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla władzy komunistycznej. Około 3 tys. pracowało w niebezpiecznych warunkach w kopalniach uranu. Fatalne warunki panujące pod ziemią, promieniowanie radioaktywne spowodowało śmierć i liczne choroby wśród górników.

Do tych batalionów wcielani byli patrioci, młodzi Polacy, którzy albo mieli już za sobą rozdział walki niepodległościowej, antykomunistycznej, albo pochodzili z rodzin patriotycznych, uważanych za niepoprawnych politycznie. To byli m.in. najmłodsi uczestnicy powstania warszawskiego, członkowie Armii Krajowej. W taki sposób próbowano zmienić ich system wartości, złamać ich kręgosłup moralny – powiedział Krzysztof Przybylski, Sekretarz Miasta.

Miejsce pomnika nie jest przypadkowe. Stoi przed dawną kopalnią Rozbark, gdzie kiedyś żołnierze górnicy pracowali. Odsłonięcie pomnika przywoływało bolesne wspomnienia: Dwóch braci AK-owców NKWD mi wykończyło – mówił st. Sierż Stefan Sobczyk, represjonowany politycznie żołnierz górnik. Wyrzucili jednego z tramwaju, drugiego też zabili, a mnie wcielili do roboty pod przymusem. Też mnie może chcieli wykończyć, ale nie dałem się.

W uroczystościach wzięli udział wzięli członkowie Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników i ich rodziny. To wielki zaszczyt, że zarząd związku zdecydował się na lokalizację pomnika w Bytomiu – mówił Krzysztof Przybylski. Obecnie jedynie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie znajduje się nagrobek poświęcony żołnierzom górnikom – dodał.

Galeria zdjęć:Autor: iwo
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot.: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.