Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Znamy laureatów nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy

Znamy laureatów nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy Data publikacji: 26 września 2016Niosła przez całe życie pomoc drugiemu człowiekowi. Do dziś jest symbolem szlachetnej działalności  społeczno-charytatywnej. Jej imieniem nazwano szkołę, ulicę, szlak turystyczny w Miechowicach, gdzie pełniła służbę oraz nagrodę, która przyznawana jest osobom lub instytucjom zajmującym się działalnością na rzecz potrzebujących–Nagrodę Ostoi Pokoju im. Matki Ewy.

Nagroda „Ostoi Pokoju” została ustanowiona wspólnie przez gminę Bytom, samorządy województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego oraz Diecezję Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Nagroda ma upamiętnić Ewę von Tiele-Winckler i dzieło jej życia - Ostoję Pokoju, a jej celem jest wyłonienie oraz uhonorowanie osób i podmiotów zajmujących się działalnością społeczną i charytatywną na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców. O tym, kto otrzyma nagrodę decyduje Kapituła w składzie: Katarzyna Błaszczyk-Domańska – główny specjalista organizacji pozarządowych i równych szans w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Aneta Latacz – zastępca Prezydenta Bytomia, Stanisław Łągiewka – Dyrektor Departamentu Zdrowa i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Opolskiego, ks. bp Marian Niemiec – przedstawiciel Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz ks. Jan Kurko – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu – Miechowicach.

W tym roku Kapituła nagrody „Ostoi Pokoju” przyznała ją dwóm laureatom: w kategorii indywidualnej statuetkę odebrała Monika Sobik, która została nagrodzona za inicjatywę i zaangażowanie w akcje charytatywne, bezinteresowność i otwartość na drugiego człowieka. Sobik na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Godowie, nadzoruje działania Szlachetnej Paczki w powiecie wodzisławskim, jest także koordynatorem na Śląsk ogólnopolskiego Stowarzyszenia Piękne Anioły, którego główną misją jest remontowanie pokoi dzieci z najuboższych rodzin.

Z kolei w kategorii zbiorowej nagrodę otrzyma Centrum Wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu za dar jednoczenia ludzi wokół idei pomagania, integrację i aktywność na rzecz lokalnego środowiska. Nagroda ta jest wyróżnieniem dla wolontariuszy i ma stanowić zachętę do dalszego działania w wielu aspektach pomocy społecznej i organizacji wolontariatu.

Założona przez Ewę von Tiele–Winckler zwaną później Matką Ewą „Ostoja Pokoju” w Miechowicach była miejscem schronienia i pomocy najuboższych oraz najbardziej cierpiących, a takich w górniczych osadach Górnego Śląska nie brakowało. Szczególnie jednak Matka Ewa upodobała sobie pracę wśród dzieci. Już jako szesnastoletnia dziewczyna poświęciła się służbie najuboższym i potrzebującym. Z domu podarowanego przez ojca barona von Tiele-Winckler rozrósł się spory ośrodek, w samych Miechowicach liczył ponad dwadzieścia domów, a prócz tego powstało wiele domów dla bezdomnych w innych śląskich miejscowościach oraz w Niemczech.

Statuetka „Ostoi Pokoju” im. Matki Ewy autorstwa Magdaleny i Jacka Wichrowskich z Galerii „Stalowe Anioły” w Bytomiu przyznawana jest od 2012 roku.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom - Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.