Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Znalazłeś ptaka? Zastanów się co dalej. Nie zawsze trzeba zawiadamiać służby

Znalazłeś ptaka? Zastanów się co dalej. Nie zawsze trzeba zawiadamiać służby Data publikacji: 21 września 2017Podczas spaceru w parku lub ulicami miasta znalazłeś gniazdo lub pisklę, które z niego wypadło? Zwróć uwagę na kilka szczegółów zanim poinformujesz Straż Miejską, która wezwie firmę zajmującą się odławianiem dzikich zwierząt.

- Mieszkańcy często zwracają się do nas z pytaniami, co zrobić, gdy znajdą młodego ptaka, czy powinni od razu dzwonić do Straży Miejskiej w celu ściągnięcia firmy zajmującą się ich odłowem. Na ogół ptaki znalezione przez ludzi są osobnikami uczącymi się latać aczkolwiek zdolnymi do samodzielnego życia. Mogą też być pod stałą opieką rodziców, nie oznacza to jednak, że mamy przejść zupełnie obojętnie, gdy widzimy np. oderwane gniazdo. Należy rozeznać sytuację i zwrócić uwagę na kilka szczegółów – mówi Maciej Koźmiński, kierownik Referatu Przyrody UM.

Młode ptaki, które dopiero co opuściły gniazdo i słabo, lub prawie wcale nie latają, najczęściej znajdowane są wiosną i latem. Młodego ptaka, tzw. podlota, można poznać po krótkim ogonku, ponieważ ma niewyrośnięte sterówki i po zajadach, czyli żółtawych zgrubieniach u nasady dzioba. Ptaki wielu gatunków, np. kosy, kwiczoły, sroki, wrony, pustułki, sowy, opuszczają gniazdo zanim są zdolne do pełnosprawnego lotu. Jest to naturalny cykl ich dojrzewania. Są to ptaki zdolne już do życia poza gniazdem. Ich rodzice zazwyczaj nadal przynoszą im pokarm i opiekują się nimi.

- Podloty najczęściej chowają się w trawie, w zaroślach, czasem siedzą na gałęziach drzewa. Właśnie dlatego idąc przez park czy ogród możemy zobaczyć pojedynczego osobnika sprawiającego wrażenie rannego lub osieroconego. Tymczasem czeka on na pojawienie się rodziców, by zacząć nawoływać i prosić o pokarm lub odpoczywa przed kolejną próbą wzbicia się w powietrze
– tłumaczy Maciej Koźmiński.

Wówczas jeśli uznamy, że ptak znajduje się w miejscu niebezpiecznym, np. na ulicy, chodniku, w miejscu gdzie biegają psy, możemy go przenieść i umieścić w zaroślach lub posadzić na gałęzi drzewa czy krzewu. - Jeśli znajdziemy pisklę nie w pełni opierzone – poszukajmy przede wszystkim w pobliżu gniazda, z którego mogło wypaść i o ile to możliwe, włóżmy pisklę z powrotem do gniazda. Nie zostanie ono odrzucone przez rodziców – mówi Maciej Koźmiński.

Jeśli gniazdo odlepiło się od ściany budynku bądź spadło z drzewa i nie uległo większemu zniszczeniu, należy spróbować umieścić je w tym samym miejscu lub gdzieś w pobliżu. Rodzice powinni je odnaleźć i zacząć karmić swoje młode. Warto też, jeśli to możliwe przez pewien czas obserwować czy dorosłe ptaki podjęły karmienie.

Są też przypadki, gdy pomimo szczerych chęci, należy zwrócić się o pomoc do Straży Miejskiej lub firmy zajmującej się odławianiem dzikich, rannych zwierząt. Zgłoszenie należy złożyć w przypadku znalezienia rannego lub nieopierzonego ptaka, którego gniazdo zostało zniszczone lub gdy wiemy, rodzice młodego, niesamodzielnego ptaka nie żyją.

Szczególna jest sytuacja znalezionych jerzyków zwyczajnych. Ptak tego gatunku znaleziony na ziemi z reguły potrzebuje pomocy człowieka. Jest to najczęściej albo dorosły ptak, który doznał kontuzji, albo młody, który za wcześnie wyskoczył z gniazda i nie potrafi jeszcze fruwać. Takiego młodego ptaka, który znalazł się na ziemi, rodzice nie będą karmić, więc jest zdany tylko na ludzką pomoc.

Autor: AK
Zdjęcia: www.mojafirma.infor.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.