Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Zmiany personalne w CSW Kronika

Zmiany personalne w CSW Kronika Data publikacji: 27 marca 2017Duże zmiany czekają bytomską Kroniką, z którą pożegnał się jej dotychczasowy szef, Stanisław Ruksza. Od kwietnia stanowisko dyrektor programowej pełnić tam będzie Agata Cukierska.

Stanisław Ruksza kierował galerią przy Rynku 26 przez ostatnie 9 lat i to właśnie lata jego działalności przyniosły rozgłos tej instytucji w całym kraju. Warto przypomnieć chociażby ostatnie wyróżnienia. W przeprowadzonym w 2014 r. rankingu prestiżowego pisma artystycznego „Obieg”, Ruksza został najbardziej niekonwencjonalnym kuratorem w Polsce. Wysoko plasowała się również sama Kronika, która wówczas znalazła się wśród 10 (na 5. miejscu) najbardziej nowatorskich instytucji publicznych.

Przez ostatnie dziewięć lat wraz z zespołem Kroniki udało nam się zrealizować wiele wystaw w kraju i za granicą, szereg publikacji, program rezydencyjny czy rozbudowaną działalność edukacyjną. Kronika stała się przykładem postinstytucji, nie ograniczonej sztywnymi regułami, a opartej o poziomy, dialogiczny model współpracy między artystami, instytucją i publicznością – mówił Stanisław Ruksza.

Nowa dyrektor programowa, Agata Cukierska z CSW Kronika związana jest od 2012 roku. Jej kandydaturę poparł zespół Kroniki i zaakceptował Becek, w ramach którego organizacyjnie funkcjonuje Kronika. Agata Cukierska jest historyczką sztuki, kuratorką, autorką tekstów o sztuce i redaktorką, dziennikarką. Była kuratorką wielu wystaw w Kronice, m.in. Doroty Hadrian "Odrodzenie", Daniila Galkina 'Paraliż senny", Łukasza Skąpskiego "Perfumy", Natalii Bażowskej "Luna" czy Dominika Ritszela "Kategoria siły" oraz współkuratorką wystaw zbiorowych, m.in. Workers of the Artworld Unite, Plica polonica, Wszystkie zmory do piwnicy.

Przypomnijmy, że Centrum Sztuki Współczesnej Kronika powstało w Bytomiu w 1991 r.  Współpracuje z artystami, kuratorami i ośrodkami sztuki w Polsce i za granicą m.in. Kunstverein w Wolfsburgu, Fundacją Galerii Foksal w Warszawie, Press to Exit Project Space w Skopje, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Studiami Kuratorskimi Uniwersytetu Jegiellońskiego w Krakowie, L'Appartement 22 w Rabacie, thealit Frauen.Kultur.Labor w Bremie, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Krytyka Polityczna, Pro Helvetia.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. CSW Kronika, na zdjęciu: S. Ruksza i A. Cukierska

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.