Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 czerwca 2018, Paulina, Jan, Tomasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Zmiana na stanowisku dyrektora Opery Śląskiej

Zmiana na stanowisku dyrektora Opery Śląskiej Data publikacji: 13 czerwca 2016Wieloletni dyrektor Opery Śląskiej, Tadeusz Serafin, wkrótce przestanie obejmować tę funkcję. Decyzją Zarządu Województwa Śląskiego, stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora powierzono Łukaszowi Goikowi.

Łukasz Goik pracuje w Operze Śląskiej od 2004 roku. Od 2012 pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw technicznych i remontowych. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Decyzja personalna Zarządu Województwa jest związana z planami przeprowadzenia kompleksowego remontu sceny i zaplecza Opery Śląskiej, który może potrwać dwa lata.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Zarządu Województwa Śląskiego: jest to zadanie konieczne ze względu na bardzo zły stan tej najważniejszej teatralnej przestrzeni, która liczy sobie już 100 lat. Wymaga ona nie tylko przebudowy, ale również wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technicznych. Należy także zdecydowanie poprawić komfort pracy muzyków w ciasnym i niskim orkiestronie, a także wyposażyć scenę w nowoczesną aparaturę oświetleniową i nagłośnieniową, aby mogła ona służyć kolejnym pokoleniom melomanów. Podczas remontu zespół opery będzie realizować swój repertuar muzyczny.

W dalszym terminie zostanie powołany kierownik artystyczny. Jego zadaniem będzie realizacja programu poza budynkiem przy ul. Moniuszki. Po zakończeniu remontu zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora Opery Śląskiej.

Przypomnijmy, że Tadeusz Serafin jest dyrektorem Opery Śląskiej od 27 lat, a z samą placówką jest związany jeszcze dłużej, bo 40. Z ostatnim dniem sierpnia wygasa jego umowa.

Autor: AK
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.