Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Zmarł Romuald Tesarowicz

Zmarł Romuald Tesarowicz Data publikacji: 18 października 2017W wieku 65 lat zmarł światowej sławy bas, wybitny solista, laureat i członek jury Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura – Romuald Tesarowicz. Przez wiele lat związany był z Operą Śląską w Bytomiu.

Romuald Tesarowicz debiutował partią Skołuby w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. Tesarowicz związany był również z Opéra de Paris Bastille od jej otwarcia w 1989 roku, śpiewał na tej scenie znaczące partie w operach: „Wesele Figara”, „Otello”, „Dama Pikowa” i „Madama Butterfly”. Występował ponadto w mediolańskim Teatro alla Scala, Opera di Roma, Operze w Lyonie i na wielu innych scenach. W kraju oprócz Opery Śląskiej współpracował także z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie.

Wybitny solista był wielokrotnie nagradzany na krajowych i międzynarodowych konkursach operowych. Zdobył II nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, w roku 1981 otrzymał Złoty Medal i Nagrodę Roncorogniego w Konkursie Wokalnym „Voci Verdiane” w Busseto, Grand Prix i nagrodę publiczności XXI Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju oraz II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Operowym w Barcelonie.

W Operze Śląskiej po raz ostatni wystąpił w 2016 roku podczas „Koncertu Basów” upamiętniającego rocznicę śmierci Adama Didura.

Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: Opera Śląska w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.