Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2018, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom odNowa

Przedstawiamy Państwu działania podejmowane w ramach rewitalizacji miasta Bytom.

Rekreacja nad Bytomką? Już wkrótce będzie to możliwe!

To jedna z największych inwestycji sportowo – rekreacyjnych w naszym mieście w ostatnich latach. Za ponad 24 mln zł zrekultywowany zostanie blisko 30 ha obszar terenów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki, na granicy Szombierek i Łagiewnik. Prace wchodzą już w decydującą fazę, a ich planowane zakończenie to maj 2019 roku.

Bytom zmienia się na lepsze. To widać!

Spadek bezrobocia, nowi inwestorzy tworzący miejsca pracy, wielomilionowe inwestycje miejskie z rewitalizacją miasta na czele, a także programy dla seniorów, poprawa bezpieczeństwa oraz walka o czysty Bytom. To tylko niektóre działania, jakie w ostatnich latach realizowane są w naszym mieście.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Zmarł Andrzej Teodor Proba

Zmarł Andrzej Teodor Proba Data publikacji: 6 lutego 2018Współzałożyciel Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, represjonowany przez władze komunistyczne za działalność związkową i opozycyjną, wolontariusz na rzecz upamiętnienia pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej – Andrzej Teodor Proba zmarł 17 stycznia na emigracji w Niemczech.

Andrzej Teodor Proba urodził się w Bytomiu. W Łagiewnikach uczęszczał do Szkoły Podstawowej, jak również do Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Hucie Zygmunt. W 1972 roku wstąpił do służby w Milicji Obywatelskiej, gdzie pracował jako przewodnik psa tropiącego, a następnie jako dzielnicowy Komisariatu II Milicji Obywatelskiej w Chorzowie.

W maju 1981 roku włączył się czynnie w organizację struktur związku zawodowego milicjantów w Katowicach. Był członkiem założycielem Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, jak również aktywnie włączył się w walkę opozycyjną, uczestnicząc w różnych akcjach opozycji antykomunistycznej. Za swoją działalność był represjonowany przez władze komunistyczne, a w trakcie stanu wojennego w 1981 roku Andrzej Proba został internowany. Przebywał w areszcie Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach, potem w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Szeroka, a na końcu w Uhercach Mineralnych.

Zwolniony w lipcu 1982 roku Andrzej Proba nadal był represjonowany. Przez rok poszukiwał bezskutecznie pracy z uwagi na tzw. „wilczy bilet”. Nie mając środków do życia i mieszkania, którego go pozbawiono, podjął działania zmierzające do wyjazdu z Polski. Władze komunistyczne wydały mu paszport, ale ważny tylko przez jeden miesiąc, bez prawa powrotu do ojczyzny.

Do Republiki Federalnej Niemiec Andrzej Proba wyjechał wraz z rodziną w czerwcu 1983 roku. Tam podjął pracę w fabryce części samochodowych. Mimo stałego zamieszkania w Niemczech nie utracił kontaktu z Polską i po przemianach demokratycznych często przyjeżdżał do ojczyzny i nawiązywał kontakty z organizacjami patriotycznymi.

Andrzej Proba był współzałożycielem Stowarzyszenia Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i ich Rodzin „GODNOŚĆ”, aktywnie uczestnicząc w pracach tego Stowarzyszenia. Przez wiele lat brał również aktywny udział jako współorganizator ogólnopolskich obchodów przed Grobem Policjanta Polskiego w Katowicach, upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Za swoją działalność związkową oraz wolontariat na rzecz upamiętnienia pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 1918 oraz Medalem „Invictus Gloria”.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: ZW NSZZP woj. Śląskiego

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.