Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lutego 2018, Leon, Ludmila, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

10 mln na przebudowy bytomskich dróg

Projekty inwestycyjne z Metropolitalnego Funduszu Solidarności otrzymają dofinansowanie. Wśród miast, które skorzystają ze wsparcia jest także Bytom. Decyzję w sprawie przyznania dotacji podjęto 16 lutego podczas Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Utrudnienia drogowe na ul. Katowickiej

Od 1 lutego w związku z przebudową wodociągu w ul. Katowickiej wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu.

Szukamy policjanta z powołania

Jeśli spotkałeś policjanta, którego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły ci w trudnej sytuacji, zgłoś go do konkursu „Policjant z powołania”. Ruszyła właśnie kolejna edycja konkursu nad którym patronat objęli: Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Odnowę rozpoczynamy od Rozbarku i Żabich Dołów

Trzy projekty na prawie 28 mln zł. Bytom startuje m.in. z realizacją projektów w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Rewitalizacji Żabich Dołów i odnowie Rozbarku poświęcona została dzisiejsza /26 stycznia/ konferencja prasowa w Biurze Promocji Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Zmarł Andrzej Teodor Proba

Zmarł Andrzej Teodor Proba Data publikacji: 6 lutego 2018Współzałożyciel Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, represjonowany przez władze komunistyczne za działalność związkową i opozycyjną, wolontariusz na rzecz upamiętnienia pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej – Andrzej Teodor Proba zmarł 17 stycznia na emigracji w Niemczech.

Andrzej Teodor Proba urodził się w Bytomiu. W Łagiewnikach uczęszczał do Szkoły Podstawowej, jak również do Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Hucie Zygmunt. W 1972 roku wstąpił do służby w Milicji Obywatelskiej, gdzie pracował jako przewodnik psa tropiącego, a następnie jako dzielnicowy Komisariatu II Milicji Obywatelskiej w Chorzowie.

W maju 1981 roku włączył się czynnie w organizację struktur związku zawodowego milicjantów w Katowicach. Był członkiem założycielem Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, jak również aktywnie włączył się w walkę opozycyjną, uczestnicząc w różnych akcjach opozycji antykomunistycznej. Za swoją działalność był represjonowany przez władze komunistyczne, a w trakcie stanu wojennego w 1981 roku Andrzej Proba został internowany. Przebywał w areszcie Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach, potem w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Szeroka, a na końcu w Uhercach Mineralnych.

Zwolniony w lipcu 1982 roku Andrzej Proba nadal był represjonowany. Przez rok poszukiwał bezskutecznie pracy z uwagi na tzw. „wilczy bilet”. Nie mając środków do życia i mieszkania, którego go pozbawiono, podjął działania zmierzające do wyjazdu z Polski. Władze komunistyczne wydały mu paszport, ale ważny tylko przez jeden miesiąc, bez prawa powrotu do ojczyzny.

Do Republiki Federalnej Niemiec Andrzej Proba wyjechał wraz z rodziną w czerwcu 1983 roku. Tam podjął pracę w fabryce części samochodowych. Mimo stałego zamieszkania w Niemczech nie utracił kontaktu z Polską i po przemianach demokratycznych często przyjeżdżał do ojczyzny i nawiązywał kontakty z organizacjami patriotycznymi.

Andrzej Proba był współzałożycielem Stowarzyszenia Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i ich Rodzin „GODNOŚĆ”, aktywnie uczestnicząc w pracach tego Stowarzyszenia. Przez wiele lat brał również aktywny udział jako współorganizator ogólnopolskich obchodów przed Grobem Policjanta Polskiego w Katowicach, upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Za swoją działalność związkową oraz wolontariat na rzecz upamiętnienia pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 1918 oraz Medalem „Invictus Gloria”.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: ZW NSZZP woj. Śląskiego

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.