Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 czerwca 2018, Bogna, Florentyna, Rafal

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz zmienić ogrzewanie? Powiedz jakie masz plany!

Dla tych mieszkańców, którzy sami ogrzewają swoje domy nadszedł czas, kiedy można nie myśleć o opale czy rachunkach za gaz. Bez względu na porę roku Bytom pamięta o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Rozpoczęły się prace nad aktualizacją Programu ograniczenia niskiej emisji.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Zimowe podglądanie ptaków

Zimowe podglądanie ptaków Data publikacji: 29 stycznia 2017Zima to idealny czas na obserwowanie ptaków. Z takiego założenia wyszło ponad 20 uczestników, którzy wzięli dziś /29 stycznia/ udział w spacerze ornitologicznym zorganizowanym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Podobnie jak podczas ubiegłorocznych edycji zimowego ptakoliczenia, nie zabrakło pasjonatów, którzy od lat obserwują ptaki w ich naturalnym środowisku oraz tych, którzy dopiero odkrywają, jak ciekawe jest poznawanie różnych gatunków i przyglądanie im się z bliska. W ten niebanalny sposób niedzielny poranek spędziło też kilka rodzin z dziećmi, które wyposażone w lornetki przez dwie godziny wypatrywały i liczyły zimujące w bytomskim parku ptaki.

W tym roku odnotowaliśmy 22 gatunki ptaków, o pięć mniej niż w 2016 r. Padł natomiast rekord w ilość zaobserwowanych osobników. W zeszłym roku naliczyliśmy 436 ptaków, w tym - 510 - mówi Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, który poprowadził niedzielny spacer.

Po raz pierwszy podczas Zimowego Ptakoliczeniaw Bytomiu, udało się wypatrzeć mewę siwą. W stosunku do poprzednich lat, wzrosła też znacznie liczba pełzaczy (rodzina ptaków z rzędu wróblowych). Pierwsze miejsce pod względem liczebności zajęła kaczka krzyżowka.

Naliczyliśmy ich 200, dokładnie tyle samo, co przed rokiem. Spisaliśmy też 125 gołębi miejskich, 80 gawronów i 17 bogatek - mówi Krzysztof Sokół.

Wyniki ogólnopolskie z poprzednich edycji Ptakoliczenia dostępne są tu: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/wyniki/ Podsumowanie akcji ukaże się na stronie OTOP (http://otop.org.pl/) w połowie lutego.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Piotr A. Jeleń

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.