Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Zimowe podglądanie ptaków

Zimowe podglądanie ptaków Data publikacji: 29 stycznia 2017Zima to idealny czas na obserwowanie ptaków. Z takiego założenia wyszło ponad 20 uczestników, którzy wzięli dziś /29 stycznia/ udział w spacerze ornitologicznym zorganizowanym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Podobnie jak podczas ubiegłorocznych edycji zimowego ptakoliczenia, nie zabrakło pasjonatów, którzy od lat obserwują ptaki w ich naturalnym środowisku oraz tych, którzy dopiero odkrywają, jak ciekawe jest poznawanie różnych gatunków i przyglądanie im się z bliska. W ten niebanalny sposób niedzielny poranek spędziło też kilka rodzin z dziećmi, które wyposażone w lornetki przez dwie godziny wypatrywały i liczyły zimujące w bytomskim parku ptaki.

W tym roku odnotowaliśmy 22 gatunki ptaków, o pięć mniej niż w 2016 r. Padł natomiast rekord w ilość zaobserwowanych osobników. W zeszłym roku naliczyliśmy 436 ptaków, w tym - 510 - mówi Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, który poprowadził niedzielny spacer.

Po raz pierwszy podczas Zimowego Ptakoliczeniaw Bytomiu, udało się wypatrzeć mewę siwą. W stosunku do poprzednich lat, wzrosła też znacznie liczba pełzaczy (rodzina ptaków z rzędu wróblowych). Pierwsze miejsce pod względem liczebności zajęła kaczka krzyżowka.

Naliczyliśmy ich 200, dokładnie tyle samo, co przed rokiem. Spisaliśmy też 125 gołębi miejskich, 80 gawronów i 17 bogatek - mówi Krzysztof Sokół.

Wyniki ogólnopolskie z poprzednich edycji Ptakoliczenia dostępne są tu: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/wyniki/ Podsumowanie akcji ukaże się na stronie OTOP (http://otop.org.pl/) w połowie lutego.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Piotr A. Jeleń

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.