Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 grudnia 2018, Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach

Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach Data publikacji: 1 grudnia 2018Tłumy bytomian odwiedziły 1 grudnia Elektrociepłownie Szombierki, gdzie z okazji 98. urodzin obiektu ponownie uruchomiono nieczynny zegar oraz podświetlono jedną z tarcz zegara znajdującego się na wieży.

Dla miłośników jednego z najpiękniejszych i największych na Śląsku posindustrialnych obiektów było to nie lada wydarzenie. Uruchomienie nieczynnego zegara, a także podświetlenie jednej z tarcz zegarowej wieży nie było jedyną atrakcją. Z okazji 98. urodzin EC Szombierki organizator imprezy - Klub Przyjaciół EC Szombierki - udostępnił również zwiedzającym wnętrze zegarowej wieży, gdzie z bliska można było zobaczyć nie tylko mechanizm zegarowy, ale ogromną przestrzeń, jaka znajduje się w wieży, będącą jedną z charakterystycznych wizytówek EC Szombierki w Bytomiu. Warto dodać, że ostatni raz wskazówki zegara poruszały się z okazji okrągłych rocznic, między innymi 90. urodzin elektrociepłowni.

Przypomnijmy, że Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku w 1920 roku. Pierwotnie w budynku miała być fabryka prochu, jednak później zdecydowano, że w gmachu powstanie elektrociepłownia. Przez wiele lat EC Szombierki dostarczały prąd oraz ciepło do pobliskich kopalni i osiedli. Z czasem jednak produkcja malała aż całkowicie wygasła. Po elektrociepłowni pozostał budynek, którego trzy kominy górują nad miastem.

W tym roku elektrociepłownia obchodziła swoje 98. urodziny i z tej okazji Klub Przyjaciół EC Szombierki zorganizował akcję, która z pewnością zapadnie w pamięć wszystkim, którzy odwiedzili postindustrialny gmach.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki/Archiwum UM Bytom - Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.