Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Wojciech Sokolnicki

Wojciech Sokolnicki Data publikacji: 9 grudnia 2013Choć urodziłem się we Lwowie, w Bytomiu mieszkam od lat i czuję, że jestem bytomianinem z krwi i kości. Moją pasją jest fotografia. Szczególnym obiektem zainteresowań są natomiast plenery przyrodnicze, a w Bytomiu nie brakuje pięknych krajobrazów. Wśród nich na uwagę zasługują Żabie Doły, Park Miejski oraz Blachówka.

Na spacer z aparatem chętnie udaję się także do Rezerwatu Segiet. To miejsce ma swoją duszę, jest dla mnie inspiracją. Tam robię nie tylko zdjęcia, ale również piszę teksty i maluję obrazy. Jestem człowiekiem otwartym. Nie ograniczam się tylko do fotografii przyrodniczej. Prawdziwy urok Bytomia tkwi przecież w starych kamieniczkach, podwórzach, strychach i kawiarenkach. Te i inne obiekty uwieczniam na zdjęciach osobiście, ale także wspólnie z innymi bytomianami podczas warsztatów, które prowadzę.

Podczas majowego spaceru fotograficznego, zorganizowanego dla mieszkańców Bytomia, odwiedziliśmy m.in. w Operę Śląską oraz w Państwową Szkołę Muzyczną przy pl. Sikorskiego. Jakie miejsce wybrałbym na kolejny plener fotograficzny? Myślę, że Szyb Krystyna, Bytomską Stację Ratownictwa Górniczego, Kopalnię Rozbark oraz Elektrociepłownię w Szombierkach. Postindustrialne obiekty Bytomia także świetnie prezentują się na zdjęciach. Fotografia to nie jedyna moja pasja.

Grono moich znajomych i przyjaciół wie, że jestem też miłośnikiem gór. Znakomitą część życia spędziłem na wycieczkach górskich. Znane mi są szlaki tatrzańskie, beskidzkie, chętnie też chodziłem po bezdrożach Bieszczad. Nieobce są mi także jaskinie jurajskie i wspinaczka skalna. Podczas wyprawach górskich, jaskiniowych i rowerowych zawsze towarzyszy mi jednak sprzęt fotograficzny.

Wojciech Sokolnicki – bytomski fotograf, autor wystaw fotografii przyrodniczych w Biurze Promocji MiastaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.