Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Mirosław Kurek

Mirosław Kurek Data publikacji: 9 grudnia 2013Choć z urodzenia jestem świętochłowiczaninem, już jako młody człowiek bardzo często bywałem w Bytomiu. Przywiązanie do tego miasta wynika poniekąd stąd, że mój ojciec był bardzo długo jego mieszkańcem. Swego czasu chętnie wpadałem do dawnego kina "Gloria", zwykle razem z ojcem.

Od trzech lat jestem pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Jako animator Programu Aktywności Lokalnej mam stały kontakt z mieszkańcami dzielnicy Bobrek. Wcześniej współpracowałem także z mieszkańcami Rozbarku. Jak oceniam swoją pracę? Jej efekty trudno jest obiektywnie przedstawić. Cieszy mnie jednak fakt, że o tych dwóch dzielnicach słyszy się coraz bardziej pozytywne opinie. Podejście uczestników PAL do życia, do swoich dzielnic, również zmienia się na lepsze. Poza tym około 25 % z nich, po zakończeniu rocznego programu, znajduje zatrudnienie, co także daje satysfakcję. To jednak wciąż za mało. Trzeba czasem poddać swoją pracę autokrytyce i pomyśleć, co jeszcze można zrobić, co zmienić, co poprawić. Zwykle pod koniec roku wspólnie z pozostałymi animatorami PAL, m.in. z Aleksandrą Bubniak i Barbarą Czyż robimy podsumowanie naszych dotychczasowych działań.

Tylko zdechłe ryby płyną z prądem, żywe - pod prąd. Przeciwnościom losu nie należy ulegać, trzeba je przezwyciężać. To takie moje motto życiowe, które często powtarzam ludziom, z którymi współpracuję, którym staram się pomóc.

No właśnie. Nie tylko praca sprawia, że Bytom jest mi bliski. Także ludzie, których tu spotykam, miejsca, architektura... Jest tu naprawdę wiele kamienic i innych zabytkowych obiektów, które są warte uwagi. I choć niektóre z nich są zniszczone, wymagają renowacji, to mimo wszystko noszą ślady dawnej świetności. Nawet jeśli opuszczę kiedyś to miasto w sensie zawodowym, to nadal będę z nim związany emocjonalnie.

Mirosław Kurek - Animator Programu Aktywności LokalnejAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.