Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Marian Pawliński

Marian Pawliński Data publikacji: 9 grudnia 2013Po skończeniu studiów rozpocząłem poszukiwania pracy, blisko mojego miejsca zamieszkania, czyli Tarnowskich Gór. Niestety, wówczas nie było żadnego wolnego etatu w Muzeum Górnośląskim, musiałem na niego poczekać prawie rok. I tak od 1975 roku pracuję w dziale archeologii.

Lubię Bytom, czuję się z nim związany. Pewnie dlatego, że pracuję tutaj już tyle lat. W średniowieczu było to miasto znane z wydobycia rud srebra. Do dziś zachowały się pewne szczególne miejsca świadczące o jego długiej historii. Myślę tutaj np. o dawnym grodzisku przy wzgórzu św. Małgorzaty czy najstarszym w Bytomiu kościele Najświętszej Marii Panny przy Rynku.

W Bytomiu wiele się zmienia. Jego piękna architektura niszczeje, a część kamienic została wyburzona. Trzeba zadbać zwłaszcza o ścisłe centrum miasta, które przecież wpisane jest do rejestru zabytków. Być może rewitalizację Bytomia przyspieszy budowa Centrum Usługowo-Handlowego Agora, które stanie się kołem napędowym dla miasta, przynajmniej taką mam nadzieję. W dalszym rozwoju Bytomia pomoże także skończenie budowy odcinka autostrady A1.

 Marian Pawliński - kierownik działu archeologicznego Muzeum GórnośląskiegoAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.